Με πολύ εύκολη νίκη συνέχισε την πορεία της στα «παράθυρα» η Ιταλία!

Η ομάδα του Τζανμάρκο Ποτσέκο νίκησε με σκορ 83-62 την Ουγγαρία και έκανε τα 2/2 για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025, μένοντας μόνη πρώτη στον όμιλο με ρεκόρ 2-0.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι Ούγγροι έδειχναν ικανοί να κάνουν την έκπληξη έχοντας το προβάδισμα (37-36), οι «ατζούρι» αποφάσισαν να καθαρίσουν το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 28-9 με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά και να φτάσουν στο άνετο ροζ φύλλο.

Για τους νικητές, 12 πόντους μέτρησαν οι Αμεντέο Τεσιτόρι και Γκαμπριέλε Μπορτολάνι, ενώ 10 με 4 ασίστ σημείωσε ο Ακίλε Πολονάρα και από 9 οι Γκάμπι Πρότσιντα, Τζον Πετρουτσέλι και Αλεσάντρο Παγιόλα. Για τους ηττημένους, που έπεσαν στο 0-2, καλή εμφάνιση με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ έκανε ο Άνταμ Χάνγκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 37-36, 46-64, 62-83