Έβγαλε αντίδραση η ΑΕΚ μετά την ήττα από τον Απόλλωνα, επικρατώντας της ΑΕΛ στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος με 3-2 κα επανήλθε στις επιτυχίες, δηλώνοντας παρούσα στη μάχη του τίτλου!
Η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ με τον Λέδες στο 8’, με τον Μορέιρα να ισοφαρίζει στο 55’ αλλά η ΑΕΚ με δύο γκολ των Τόνγκια και Γκαρσία σε 8 λεπτά (66’ και 74’ αντίστοιχα) πήρε το πολύτιμο διπλό στη Λεμεσό, που θα την βγάλει διπλά κερδισμένη καθώς θα εκμεταλλευτεί το όποιο αποτέλεσμα στο ντέρμπι κορυφής! Ο Ντζάλμα απλά μείωσε ε 3-2 στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής, Μπάστο, Φιλίποβιτς (68′ Ντε Λούκας), Ντζάλμα, Τσούκα, Παπαφώτης (78′ Μπεραχίνο), Μεντόσα (68′ Κα), Σέρνιτς, Μορέιρα (68′ Μακρής), Μίντσεφ.
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Μεντόγεβιτς, Μπεραχίνο, Μαρς, Σιλβέστρος, Ντε Λούκας, Μακρής, Νεοφύτου, Κάνο, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους, Κα.
ΑΕΚ: Πίριτς, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Ντιούνκου, Γκαρσία, Λέδες, Πονς, Τόνγκια (83′ Τόμοβιτς), Φαράζ (64′ Σάντος), Ντίμερς (64′ Λόπες), Σολ (71′ Μάμας).
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Λόπες, Σάντος, Ενρίκες, Ναούμ, Ανδρέου, Γκιούρτσο, Μάμας.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8’ 0-1: Με σουτ του Λέδες εκτός περιοχής η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ!
21’ Σουτ του Άνχελ Γκαρσία στην περιοχή, έξω.
27’ Καλό σουτ του Φιλίποβιτς, μόλις έξω.
30’ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Πλασέ του Παπαφώτη στην περιοχή, η μπάλα στο δοκάρι!
31’ Τακουνάκι του Σέρνιτς στην περιοχή, έξω!
38’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σολ από καλή θέση στην περιοχή έκανε το πλασέ, αλλά ήταν αδύναμο και η μπάλα πέρασε έξω.
43’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Σολ στο ύψος της περιοχής, μόλις έξω!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-4 (1-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-3
ΚΑΤΟΧΗ: 42-58%

47’ Σουτ του Ντίμερς, δύσκολα απέκρουσε ο Ανέστης. Καλή φάση για την ΑΕΚ.
55’ 1-1: Η ΑΕΛ ισοφαρίζει με κεφαλιά του Μορέιρα στην περιοχή!
64’ Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ. Εκτός οι Ντίμερς και Φαράζ, μέσα Λόπες και Σάντος.
66’ 1-2: Με κεφαλιά στην περιοχή ο Τόνγκια δίνει ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ! Δέχεται κίτρινη για τον πανηγυρισμό του, συμπληρώνει 6…
68’ Τρεις αλλαγές για την ΑΕΛ. Μακρής, Ντε Λούκας και Κα αντί Μορέιρα, Φιλίποβιτς και Μεντόσα.
71’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάμας στη θέση του Σολ.
73’ Κίτρινη στον Γκαρσία (6η).
74’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μεντόγεβιτς στη θέση του Φραντζή.
74’ 1-3: Με κεφαλιά του Γκαρσία μετά από φάουλ του Λέδες στην περιοχή η ΑΕΚ παίρνει… αέρα δύο τερμάτων!
78’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μπεραχίνο αντί Παπαφώτη.
83’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τόμοβιτς στη θέση του Τόνγκια.
88’ Πλασέ Μακρή από κοντά, έξω!
90+10’ 2-3: Η ΑΕΛ μειώνει με μακρινό σουτ του Ντζάλμα!