Πάρτι της Μπορούσια στην Κολωνία. Οι «κιτρινόμαυροι» από το Ντόρτμουντ επικράτησαν 4-0 εκτός έδρας, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά τη νίκη επί της Ντάρμσταντ και συνέχισαν το κυνήγι της τετράδας. Η τελευταία κατάφερε να σοκάρει την Άιντραχτ, με το εντός έδρας 2-2, στο οποίο ισοφάρισε στο 90’+5’. Η Φράιμπουργκ επικράτησε 3-2 της Χόφενχαϊμ, ενώ ισόπαλες 1-1 ήρθαν Χέιντενχαϊμ και Βόλφσμπουργκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ντόρτμουντ ήταν ο Μάλεν, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα. Στο 12’ έπειτα από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, πλάσαρε και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 58’ ο Φίλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πέναλτι. Ακολούθησε τρία λεπτά μετά το 2ο τέρμα του Μάλεν, ο οποίος νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ μετά από μπαλιά του Μάατσεν, ενώ το καρέ συμπληρώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Μουκοκό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Έπεσε στην παγίδα της Ντάρμσταντ η Άιντραχτ, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στο 90’+5’. Ο Ενκουνκού άνοιξε το σκορ στο 33’ για τους φιλοξενούμενους. Στο 51’ ο Κνάουφ βρήκε δίχτυα για το 2-0. Το δυνατό σουτ του Γιάβσταν στο 61’ έβαλε ξανά στο κόλπο τους γηπεδούχους, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κλάρερ έφερε το ματς στα ίσα.

Χαμογέλασε στη ματσάρα με τη Χόφενχαϊμ η Φράιμπουργκ, επικρατώντας 3-2 εντός έδρας. Τα γκολ από Χόλερ (37’) και Γκρίφο (55’), ενώ οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν είκοσι λεπτά για να ισοφαρίσουν. Ο Βέγκχορστ μείωσε στο 57’, ενώ ο Μπέιερ έγραψε το 2-2 στο 77’. Ο Μ. Γκίλντε άφησε με δέκα τους γηπεδούχους στο 82’, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη, αλλά τρία λεπτά μετά ο Σάλαϊ πέτυχε το νικητήριο γκολ για τη Φράιμπουργκ.