Η Ρόμα έκανε το καθήκον της στην έδρα της ουραγού Σαρλετιτάνα επικρατώντας με 2-1 στο «Αρέκι» και έκανε σημαντικό βήμα για το Champions League, πλησιάζοντας στον έναν βαθμό την 4η Αταλάντα.
Το γκολ του Γρηγόρη Κάστανου με το οποίο μείωσε η Σαλερνιτάνα δεν ήταν αρκετό για να πάρει τουλάχιστον το βαθμό και έτσι έμεινε στην τελευταία θέση η ομάδα.

Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντιμπάλα να ανοίγει το σκορ στο 51′ με πέναλτι και τον Πελεγκρίνι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του 15 λεπτά αργότερα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο κόλπο χάρη σε δυνατή κεφαλιά του Κάστανου στο 70′, όμως δεν είχαν άλλη απάντηση, με τους «τζαλορόσι» να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.

Με τη νίκη αυτή, η Ρόμα σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας της Serie A, με τους ηττημένους από την άλλη να μένουν κολλημένοι στον πάτο και στο -6 από τη σωτηρία.

• ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Οτσόα, Πιερότσι, Ντανίλιουκ, Γκιόμπερ, Μπράνταριτς, Σάπια, Ματζόρε, Μπάσιτς, Καντρέβα, Τσάουνα, Σίμι
  • ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Γιορέντε, Κρίστενσεν, Μπόβε, Κριστάντε, Πελεγκρίνι, Ντιμπάλα, Ελ Σααραουί, Λουκάκου