Το καλό δεν τρίτωσε με το Ρέιχνταλ στον πάγκο.
Η Ομόνοια στραβοπάτησε στο «Αμμόχωστος» κόντρα στην ΑΕΖ, έμεινε στο 0-0 και βλέπει πλέον την διαφορά της από την κορυφή της βαθμολογίας να αυξάνεται στους έξι βαθμούς.
Οι πράσινοι προσπάθησαν, ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, απείλησαν περισσότερο στο α’ ημίχρονο αλλά κάτι τους έλειψε στην τελική προσπάθεια.
Από την άλλη η ΑΕΖ άντεξε στην πίεση, ενώ στην επανάληψη είχε και τις δικές τις ευκαιρίες για να κάνει την έκπληξη αλλά έμεινε στην ισοπαλία παίρνοντας τον δεύτερο της φετινό βαθμό κόντρα στην Ομόνοια.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Σαρφό, Σλόγκαρ (76′ Ματόνγκο), Κάστρο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης (56′ Κλε), Ρουίθ, Σιφνέος (67′ Κ. Αντωνίου), Χρίστου (67′ Γιουσούφ)
Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου, Χριστοφή, Βάλντι, Ματόνγκο, Ελευθερίου, Ντιγκινί, Ελ Χαμαρτί, Κλε, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους (65′ Ψάλτης), Λανγκ, Παναγιώτου (80′ Λέζιακς), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (65′ Φράνσον), Κούσουλος, Μπέζους, Λοίζου (72′ Αμού), Σίμιτς, Κακουλλής
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιη, Ψάλτης, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμού, Προκοπίου

ΓΚΟΛ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χατζηβασίλης, Σιφνέος (3η)
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.800

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
ΑΕΖ: Κ.Αντωνίου, Σαρφό, Κάστρο, Ρουίθ, Σιφνέος (2)
ΟΜΟΝΟΙΑ: Μάθιους, Σιπριάνο, Φράνσον, Κακουλλής (2), Μπέζους (5)

Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος

-Έγινε αυτό που αναμενόταν όταν γνωστοποιήθηκε η 11άδα της Ομόνοιας. Ο Νικόλας Παναγιώτου καλύπτει το αριστερό άκρο της άμυνας.
6′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, η μπάλα έφυγε έξω.
7′ Απειλεί η Ομόνοια. Άλλαξαν γρήγορα την μπάλα. Ο Λοίζου έδωσε στον Χαραλάμπους ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής προσπάθησε να απειλήσει αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Μιλοσάβλιεβιτς που μάζεψε την μπάλα.
11′ Επικίνδυνη παράλληλη μπαλιά του Σίμιτς από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαντάλ.
13′ Ακυρώνεται γκολ της Ομόνοιας. Ο Κούσουλος έκανε το γύρισμα με το κεφάλι, παρενέβη ο Παναγιώτου προτού η μπάλα φτάσει στον Μπέζους ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής σφύριξε αμέσως παράβαση για χέρι του Παναγιώτου. Το VAR έλεγξε την φάση και επιβεβαίωσε την απόφαση του διαιτητής να σταματήσει την φάση προτού επιτευχθεί το γκολ.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Χατζηβασίλη για φάουλ στον Μάθιους.
19′ Μακρινό σουτ του Σλόγκαρ, η μπάλα έφυγε έξω.
27′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοίζου έκανε το διαγώνιο σουτ, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς, η μπάλα κατέληξε στον Σίμιτς ο οποίος έκανε το γύρισμα αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαντάλ.
28′ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια. Με εξουδετερωμένο τον Μιλοσάβλιεβιτς ο Λανγκ έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν έδωσε πορεία της μπάλας προς την  εστία.
32′ Απειλεί η ΑΕΖ. Ο Κάστρο έπιασε το σουτ από καλό σημείο, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία αλλά παρενέβη με το σώμα ο Λανγκ και απέκρουσε την μπάλα.
36′ Ωραία κίνηση και σουτ του Λοίζου, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
-Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
45+1′
Αδύνατο σουτ του Ρέινολντς, η μπάλα στα χέρια του Φαμπιάνο.
45+3‘ Μακρινό σουτ του Χαραλάμπους, η μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Μιλοσάβλιεβιτς.
45+4′ Σουτ του Σίμιτς, η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: H Ομόνοια μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και δεν άργησε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Με ευκολία έφτανε στην περιοχή του Μιλοσάβλιεβιτς είχε 1-2 καλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ πέτυχε και ένα που δεν μέτρησε. Αυτό το σκηνικό το είδαμε για ένα ημίωρο στο οποίο η ομάδα του Ρέιχνταλ ήταν πολύ καλή αλλά στην συνέχεια κατέβασε ρυθμούς. Η ΑΕΖ κέρδισε μέτρα, είχε κάποια μακρινά σουτ αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Φαμπιάνο.
46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
49′ Απειλεί η ΑΕΖ. Σέντρα του Σλόγκαρ από δεξιά, ο Σιφνέος προσπάθησε να μπει στην φάση αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα.
56′ Αλλαγή για την ΑΕΖ. Στην θέση του Χατζηβασίλη πέρασε ο Κλε.
63′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους πάνω από τα δοκάρια.
64′ Καλό σουτ του Σλόγκαρ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.
65′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα οι Ψάλτης και Φράνσον, έξω Μάθιους και Χαραλάμπους.
67′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα Γιουσούφ και Αντωνίου, έξω Σιφνέος και Χρίστου.
72′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Λοίζου πέρασε ο Αμού.
73′ Απευθείας φάουλ του Αμού έξω.
74′ Σουτ του Γιουσούφ, η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυντικών της Ομόνοιας και έφυγε κόρνερ.
77′ Μακρινό σουτ του Κλε, η μπάλα έφυγε έξω.
80′ Ωραία πάσα του Αμού στον Φράνσον, τον πρόλαβε ο Παστελλής.
80′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Λέζιακς, έξω ο Παναγιώτου.
81′ Γύρισμα του Ψάλτη στον Κακουλλή, του πήρε την μπουκιά από το στόμα ο Ρέινολντς.
ΠΕΝΤΕ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.
90+3′ Ευκαιρία για την ΑΕΖ. Από καλή θέση στην περιοχή ο Κλε έκανε το σουτ αλλά ο Λανγκ παρενέβη σωτήρια και απέκρουσε την μπάλα αποσοβώντας τα χειρότερα.