Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας της Καρμιώτισσας με 1-0 για την 20η αγωνιστική κι έμεινε…ζωντανή για την 6άδα.
Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδίκησε ποτέ…δάφνες ποιότητας, πέτυχε ο Μιγκελίτο στο 68’ με κεφαλιά (και την πρώτη του επαφή με την μπάλα) κι ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε μπει στο παιχνίδι ως αλλαγή.
Με αυτή τη νίκη οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τους 31 βαθμούς και συνεχίζουν να κυνηγούν τον Απόλλωνα που βρίσκεται στην 7η θέση και τους 32 βαθμούς.
Από την άλλη, η Καρμιώτισσα παρέμεινε στους 14 και την 11η θέση.

Καρμιώτισσα (Χαραλάμπους): Άντος, Νεοφύτου (83′ Μπεν Σαλάμ), Τσουκαλάς (65′ Σουκ), Θεοδώρου, Ρόσι (65′ Χαραλάμπους), Κοβάσεβιτς (83′ Ματθαίου), Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ψύχας (46′ Μαλόνε)
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Μιχαήλ

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σέργιου, Ντιακιτέ, Βίκτωρος, Κονατέ (89′ Κατσικάς), Μπεχαράνο, Φράγκος (81′ Κατσιάρης), Κουζμάνοβιτς (67′ Μιγκελίτο), Νάρσινγκ (81′ Κορομά), Κονέ (89′ Χριστοδούλου), Γιάνγκα
Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Σπυριδάκης, Λέουκο, Έντσον

Στο όριο καρτών: Nεοφύτου, Σουκ, Κατσαντώνης (2) / Σεργίου, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου, Νάρσινγκ, Κονέ, Ντουρμισάι (2)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
7′ Σουτ του Κονέ, πάνω από την εστία.
13′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Γιάνγκα από το ύψος του πέναλτι, έκανε την κεφαλιά ανενόχλητος, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
25′ Κίτρινη στον Ρόσι.
34′ O Τσουκαλάς πραγματοποίησε το σουτ, η μπάλα άουτ.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

ΣΧΟΛΙΟ: Καθόλου καλό το α’ μέρος με τη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία να είναι για τους φιλοξενούμενους στο 13ο λεπτό, όταν ο Γιάνγκα από ευνοϊκή θέση αστόχησε με κεφαλιά. Καμία φάση στον στόχο για τις δύο ομάδες.

Μαλόνε στη θέση του Ψύχα.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
54′ Ο Χριστοφόρου έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά έφυγε απελπιστικά έξω.
57′ Kίτρινη στον Τσουκαλά.
59′ Σουτ του Κουζμάνοβιτς, μπλόκαρε ο Άντος.
60′ Νέα απίθανη χαμένη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσινγκ έκανε τη συρτή πάσα στον Κονέ, αλλά το πλασέ του σε κενή εστία πέρασε έξω.
65′ Χαραλάμπους και Σουκ εντός, Ρόσι και Τσουκαλάς εκτός.
67′ Μιγκελίτο αντί Κουζμάνοβιτς.
68′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μιγκελίτο με κεφαλιά στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ανοίγει το σκορ, έπειτα από μπαλιά του Νάρσινγκ.

74′ Kίτρινη στον Νεοφύτου.
77′ Κίτρινη στον Αγγελή.
81′ Κατσιάρης και Κορομά μέσα, Φράγκος και Νάρσινγκ έξω.
83′ Ματθαίου και Μπεν Σαλάμ αντί Κοβάσεβιτς και Νεοφύτου.
89′ Χριστοδούλου και Κατσικάς στις θέσεις των Κονέ και Κονατέ.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+5′ Κίτρινη στον Κορομά.