Την εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας επικρατώντας με 64-55 επί της ΕΘΑ. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Tention με 15 πόντους, 3 τρίποντα και 4 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι στο 7-7 στο 3’. Με το τρίποντο του Tention στο 6’ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων (14-9), ενώ ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε άλλα δύο τρίποντα στο 7’ και 8’ για το 22-11.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Χατζηκώνστα να πετυχαίνει τρίποντο αλλά και με τις βολές του Clemons στο 11’ μείωσαν σε 22-19. Η ομάδα του Καϊμακλίου συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και στο 16’ ανέβασε τη διαφορά στο +11 με 32-21.

Πιο επιθετικό ήταν το παίξιμο της ομάδας της Έγκωμης στο τρίτο δεκάλεπτο, που μείωσαν σε 39-36 στο 24’, όμως οι παίκτες του Γιαγκουλή δεν τους επέτρεπαν να ανατρέψουν το σκορ και με το τρίποντο του Πηλακούτα στο 26’ διαμόρφωσαν το 48-39. Ο Αχιλλέας συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι» στο παιχνίδι μέχρι τη λήξη του, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος με 64-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 39-31, 53-49, 64-55

Αχιλλέας (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 8, Χριστούδιας 6, Smith 15, Πηλακούτας 11 (1), Tention 15 (3),  Λουκά 1, Χ. Γεωργίου 4, Shabazz 2

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): Χ` Κώστας 7 (1), Hightower 6 (1), Νεοφύτου, Reed 21 (3), Stevenson 6, Clemons 15 (1), Farisoglu, Κωνσταντίνου, Καραμπατάκης, Ορφανός, Κυριακίδης