Με νίκη για την κάτοχο των δυο περσινών τίτλων, Πετρολίνα ΑΕΚ, τελείωσε στην Πάφο το σημερινό παιχνίδι για την 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα της Λάρνακας, κέρδισε με 90-68 αφού στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 43-31, ενώ είχε για κορυφαίο τον Jones (14 πόντοι, 7/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ)

Ήταν η 8η νίκη για την ΑΕΚ, σε σύνολο εννέα αγώνων, ενώ για τον ΑΠΟΠ, ήταν η 6η του ήττα, σε επίσης εννέα αγώνων σύνολο.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, η ΑΕΚ άρχισε να δημιουργεί μιαν υπέρ της διαφορά, λίγο μετά το 5`. Λίγο πριν το χρονικό εκείνο σημείο, η ομάδα της Λάρνακας, είχε προηγηθεί με 14-10, αλλά στη συνέχεια με ένα σερί 7-0, πήγε στο +11 (21-10). Καλύτερη σε άμυνα και σε επίθεση η ΑΕΚ προηγήθηκε στο τέλος της 1ης περιόδου με 27-13.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η ΑΕΚ συντηρούσε τη διαφορά πάνω από το +12, σε ένα χρονικό διάστημα που ο ρυθμός ήταν αργός και οι επιλογές ήταν προσεγμένες. Η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με 36-22 στο 15`.

Στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν, η ομάδα της Λάρνακας εξακολούθησε να διατηρεί τη διαφορά στα επίπεδα άνω του +12 και με τη λήξη του ημιχρόνου προηγήθηκε με 43-31.

Στις αρχές της 3ης περιόδου η διαφορά παρέμενε σε επίπεδα κοντά στο +15 για την ΑΕΚ, αλλά από τα μισά του χρονικού αυτού διαστήματος και ως την ολοκλήρωση του, η ομάδα της Λάρνακας, άρχισε να διευρύνει την υπέρ της διαφορά που ανέβαινε συνέχεια.

Μάλιστα λίγο πριν το 28`, η τιμή της πλησίασε στο +30, όταν το σκορ έγινε 67-40, ενώ με τη συμπλήρωση της 3ης περιόδου, η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με 69-44.

Με τη διαφορά στο +25 και με μιαν περίοδο να απομένει για την ολοκλήρωση του αγώνα, ήταν πολύ δύσκολο να άλλαζε κάτι, όσον αφορούσε το ερώτημα του ποιος θα ήταν ο τελικός νικητής.

Στις αρχές της 4ης περιόδου η διαφορά ανέβηκε και στο +30 (78-48), ενώ λίγο αργότερα ο ΑΠΟΠ μείωσε κάπως (86-62) και τελικά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 90-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-27, 31-43, 44-69, 68-90.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 4, Perry 14 (2), Rogers 28 (1), Δημητρίου 2, Παπαδημητρίου 6, Coleman 5 (1), Σταύρου, Πορφυρίδης 9 (3).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 16 (2), Jones 14, Σιμιτζής 15 (2), Brown 18, Μαντοβάνης 5, Λοϊζίδης 4, Hunt 14 (1), Παντελή 2, Τσουλούπας 2.