Ως ο καλύτερος τρίτος του Eurocup θα μπει στην επόμενη φάση ο Παναθηναϊκός καθώς με την ιστορικής σημασίας νίκη μέσα στην Πόλη, περνάει οριστικά στην επόμενη φάση. Στις λεπτομέρειες των λεπτομερειών μάλιστα χάνει την ευκαιρία να τερματίσει πρώτος καθώς όλα δείχνουν ότι το τριφύλλι θα ισοβαθμήσει στην κορυφή με ρεκόρ 4-2 με Μπεσίκτας και Μέχελεν αλλά μειονεκτεί κατ ελάχιστον στη διαφορά πόντους με τις άλλες δυο ομάδες.
Ένας Παναθηναϊκός να τον πιείς στο ποτήρι! Ιστορική εμφάνιση από τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη, που παρά το μεγάλο χρονικό διάστημα απουσία της Τζόουνς στο δεύτερο ημίχρονο, τα απίθανα σφυρίγματα των διαιτητών στο τέλος, πήρε τεράστιο διπλό στην Τουρκία και πέρασε στην επόμενη φάση του Eurocup.
Αρχηγός με τα όλα της η Πηνελόπη Παυλοπούλου, που κράτησε το «τριφύλλι» στα δύσκολα. Τρομερή και η Ζιλιάν Αλέιν, που στο φινάλε πέτυχε 6 καθοριστικούς πόντους και περιόρισε τη Λι. Κομβικό καλάθι και φάουλ της Τζάζμιν Τζόουνς στο τέλος.
Η Παυλοπούλου έκανε τα πάντα στο παρκέ, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 19 πόντους, 6/9 διπ. και 4 ασίστ, με την Αλέιν να έχει double-double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. Στους 16 η Τζόουνς και στους 14 ο Τσβίτκοβιτς.
Από την πλευρά της Μπεσίκτας, πρώτη σκόρερ ήταν η Γιοβάνα Νόγκιτς με 26 πόντους, με τη Γιουέρο Λι να προσθέτει άλλους 26.

Πρόβλημα η ασταμάτητη Λι
Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στην εκκίνηση της αναμέτρησης και ήταν άστοχες, μένοντας χωρίς πόντο για παραπάνω από 1:30 λεπτό. Τον λογαριασμό άνοιξε η Λι, που ήταν το μεγάλο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό στην πρώτη περίοδο με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Το «τριφύλλι» στο 5′ ήταν μπροστά στο σκορ με 6-8, με την Τζόουνς στο 6′ με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 6-9. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στη συνέχεια, με τις «πράσινες» ωστόσο να κολλάνε στην επίθεση και την Μπεσίκτας με πρωταγωνίστρια τη Λι να παίρνει προβάδισμα με 16-15 στο 8′ και με +3 (18-15) στο 9′, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με το σκορ στο 20-19.

Τζόουνς και καλή άμυνα έδωσαν λύσεις
Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός είδε και πάλι τη Λι να του δημιουργεί πρόβλημα, με την σέντερ της τουρκικής ομάδας να φτάνει τους 16 πόντους και να ακουμπά ήδη στο double-double με 9 ριμπάουντ, αλλά με την Τζόουνς (11π.) και χάρη στην πολύ καλή άμυνα και τα 7 συνολικά κλεψίματα, ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου. Η Αμερικανίδα γκαρντ με το «καλημέρα» έφερε και πάλι το «τριφύλλι» μπροστά με 20-23 στο 11′, με την Μπεσίκτας να απαντά με σερί 5-0 για το 25-23 στο 12′. Η ομάδα της Καπογιάννη όμως είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και στο 15′ πήρε ξανά το προβάδισμα με 31-33, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στη συνέχεια στο σκορ και την Μπεσίκτας να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 41-39 χάρη σε λέι απ της Έβανς.

Έχασε τη Τζόουνς με 4 φάουλ και… -9
Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό, με την Τζόουνς να χρεώνεται με 4ο φάουλ στο 24′ και να καθηλώνεται στον πάγκο. Η Μπεσίκτας είχε πάρει προβάδισμα με 45-41, με τη Λι να συνεχίζει ασταμάτητη και τις γηπεδούχες να φτάνουν στο +6 (49-43) στο 24′. Οι «πράσινες» στη συνέχεια με πρωταγωνίστρια την Παυλοπούλου κατάφεραν να μειώσουν σε 51-48 στο 25′, με την Μπεσίκτας όμως να απαντά άμεσα και να ξεφεύγει εκ νέου με +7 (55-48). Η Αλέιν με τρίποντο μείωσε σε 55-51 στο 28′, με την τουρκική ομάδα όμως να πατάει το γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου και να προηγείται με 64-55.

Αλέιν, μπαμ και κάτω και διπλό πρόκρισης!
Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Ελένη Καπογιάννη έπαιξε τα ρέστα της και με την αρχηγό, Παυλοπούλου, να είναι σε τρομερή μέρα, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και με κατάθεση της μαχητικής ψυχής να πάρει τη νίκη-πρόκριση! Με την αρχηγό του ο Παναθηναϊκός μείωσε αρχικά σε 66-61 στο 32′, για να γράψει το 68-64 στο 34′ και πάλι η Παυλοπούλου. Η Αλέιν στο 35′ έφερε το ματς σε απόσταση βολής (68-66), για να ισοφαρίσει σε 68-68 στο 36′. Η Αμερικανίδα έδωσε προβάδισμα με 68-70 στο 37′, με την Σταμολάμπρου με τρίποντο να δίνει «αέρα» 5 πόντων (68-73) στον Παναθηναϊκό. Η Έβανς μείωσε σε 70-73 και σε 71-73 με 1/2 βολές 1:49 πριν το τέλος, με την Νόγκιτς να φέρνει το ματς στον πόντο στο 39′ (74-75). Η Τζόουνς 1:06 πριν τη λήξη με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 74-78, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη με 79-80, παρά το ανύπαρκτο φάουλ στην Τσβίτκοβιτς στα 2,7″ και τη επανάληψη της βολής της παίκτριας της Μπεσίκτας.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-39, 64-57, 79-80