Το γεγονός πως δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο οδήγησε σε ένα ανοικτό ματς τη Σκωτία και τη Νορβηγία με τις δυο τους να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3 στο φινάλε.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ντένουμ με όμορφο πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1 ενώ στο 13’ η Σκωτία ισοφάρισε με το πέναλτι του ΜακΓκίν. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 20’ μετά από γύρισμα από δεξιά ο Λάρσεν με προβολή στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-2.

Στο 33ο λεπτό η Σκωτία ισοφάρισε εκ νέου με το αυτογκόλ του Έστιγκορντ και στο 37’ το σουτ του Μπεργκ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 44’ ο Πάτερσον έσωσε στη γραμμή μετά από πλασέ του Ντένουμ.

Στο 59’ ο Μπράουν αστόχησε από κοντά αλλά στο 59’ ο Άρμστρονγκ με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 3-2.

Στο 83’ ο Κλαρκ έσωσε μετά από σουτ του Ελιουνούσι ο οποίος όμως στο 86’ έγραψε το 3-3 με κεφαλιά σε κενό τέρμα.

ΣΚΩΤΙΑ: Κλαρκ, Πάτερσον, Χέντρι, Μακκενα, Τέιλορ, ΜακΤόμινεϊ, ΜακΓκρέγκορ (89’ Σάνκλαντ), Άρμστρονγκ (70’ Κρίστι), ΜακΓκίν (79’ Τζακ), ΜακΛίν (70’ Ντάικς), Μπράουν (70’ Φέργιουσον)

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Σέλβικ, Μπιέρκαν, Έστιγκορντ, Ριέρσον, Αγιέρ, Μπεργκ, Μπεργκέ, Άουρσνες (61’ Ελιουνούσι), Ντένουμ (61’ Θόρστβεντ), Μπομπ (90’ Πέντερσεν), Λάρσεν