Την πρόκρισή της στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας εξασφάλισε η Τζένοα, η οποία λύγισε (1-2) στην παράταση τη Ρετζιάνα.
Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο τα βρήκε σκούρα κόντρα στην αντίστοιχη του Αλεσάντρο Νέστα, η οποία μάλιστα προηγήθηκε στο 37′ με τον Ντιαμάνκα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 53′ με τον Χαπς, για να έρθει στο 99′ ο Γκούντμουντσον να τους λυτρώσει.
Στην επόμενη φάση η Τζένοα θα αντιμετωπίσει τη Λάτσιο.

Λέτσε-Πάρμα: 2-4
Η Πάρμα σόκαρε τη Λέτσε στις καθυστερήσεις, την κέρδισε με 4-2 και την άφησε εκτός Coppa Italia.
Η Πάρμα αιφνιδίασε τη Λέτσε και άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Σομ και μάλιστα στο 29’ ο Μπόνι έγραψε το 0-2. Η Λέτσε μείωσε σε 1-2 στο 54ο λεπτό με τον Πίκολι και στο 76’ ο Στρεφέτσα ισοφάρισε σε 2-2.
Ωστόσο στο 90+4’ ήρθε το 2-3 με αυτογκόλ του Πόνγκρατσιτς και στο 90+7’ ο Μαν διαμόρφωσε το τελικό 2-4 με πέναλτι.