Tην πρώτη της νίκη στη φετινή ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε η ΠΑΕΕΚ επικρατώντας στο Λευκόθεο της Ε.Ν. Παραλιμνίου με 86-79, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Koρυφαίοι των νικητών οι Ιkpe (17 πόντους, 1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ιερωνυμίδης (21 πόντους, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)και Day (22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Η ΠΑΕΕΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Ikpe, ενώ στο 5′ με τρίποντο του Ιερωνυμίδη απέκτησε διαφορά με διψήφιο αριθμό (19-9). Στο 8′ έφθασε στους 14 (25-11) με το λέι απ του Βασιλείου. Ακολούθησαν δύο τρίποντα του Arram για την Ε.Ν. Παραλιμνίου, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με δυο βολές του Day (27-17).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σερί 15 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15′ με τρίποντο του Παναγιώτου είχαν διαφορά πέντε πόντων (27-32) και παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τη διαφορά μετά από βολές του Day στα τελευταία δευτερόλεπτα (36-38).

Η ομάδα της Κερύνειας πήρε ξανά το προβάδισμα στα χέρια της στο 24′ με το δίποντο του Day (47-45), για να ακολουθήσιυν άλλα δύο καλάθια από τους Βασιλείου και Ware που έφεραν τη διαφορά στους έξι (51-45). Μισό λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφθασε τους οκτώ μετά από βολές του Ιερωνυμίδη (63-55), με τον Χαραλάμπους με τρίποντο να μειώνει σε 63-58.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, την αύξησαν κατά δύο (πέτυχαν 23 έναντι 21 των «βυσσινί») και πήραν εν τέλει το ροζ φύλλο με 86-79.