Με νίκη για την ΕΘΑ, απέναντι στον Αχιλλέα, ολοκληρώθηκε στην αίθουσα «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», στο παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της 1ης φάσης στο πρωτάθλημα της Basket League.

Η ομάδα της Έγκωμης κέρδισε το παιχνίδι με 91-76.

Η νίκη για την ΕΘΑ, ήταν η δεύτερη φετινή, ενώ για τον Αχιλλέα, ήταν η τέταρτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Να σημειωθεί ότι λίγο πριν το τέλος της 2ης περιόδου, η ΕΘΑ είχε προηγηθεί με διαφορά 30 πόντων και λίγο πριν το τέλος της 3ης, ο Αχιλλέας, είχε ρίξει τη διαφορά στο καλάθι!

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Hightower (24 πόντοι, 3/6 βολές, 3/5 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Με καθολική κυριαρχία για τη γηπεδούχο ΕΘΑ, εξελίχθηκε η 1η περίοδος της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό ήταν και το σκορ με το οποίο προηγήθηκε με την ολοκλήρωση της, η ομάδα της Έγκωμης, το οποίο έφθασε στο 33-12.

Η εξέλιξη του σκορ ήταν μονόπλευρη, όπως γίνεται αντιληπτό, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά εύστοχοι και δυνατή στην άμυνα, σε αντίθεση με τον Αχιλλέα, που υστέρησε και στους δυο βασικούς τομείς. Πρωταγωνιστής στο σκοράρισμα για την ΕΘΑ, ήταν ο Reed.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στις αρχές της 2ης περιόδου, αλλά στο 15`, η διαφορά ανέβηκε στο +27 πάντα για την ΕΘΑ (44-17). Παρότι απέμενε πάρα πολύς χρόνος, φαινόταν ότι πολύ δύσκολα θα άλλαζε κάτι, όσον αφορά την προδιαγραφόμενη μοίρα της αναμέτρησης.

Λίγο μετά, η τιμή της διαφοράς έφθασε και στο +30 (49-19) και με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η ομάδα της Έγκωμης προηγήθηκε με 55-27.

Στα μισά της 3ης περιόδου ο Αχιλλέας μείωσε σε 57-50, αποκτώντας αρκετές ελπίδες για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Υπενθυμίζεται ότι λίγο πριν το τέλος της 2ης περιόδου, η διαφορά είχε φθάσει και στους 30 πόντους για την ΕΘΑ. Το σερί για την ομάδα του Καϊμακλίου, είχε φθάσει στο 23-2!

Η αντεπίθεση του Αχιλλέα, συνεχίστηκε και λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι, όταν το σκορ έγινε 63-61. Στο 30`, η ΕΘΑ προηγήθηκε με 66-61.

Στο 32`, το σκορ πήγε στο 72-65, πάντα για την ΕΘΑ, σε μιαν 4η περίοδο που αναμενόταν με αρκετό ενδιαφέρον, ενώ λίγο μετά, η διαφορά έφθασε στο +11 (78-67).

Λίγο μετά το 35`, η διαφορά έφθασε στο +15, όταν το σκορ έγινε 87-72 και πλέον, τα πράγματα ήταν δύσκολο να άλλαζαν στο λίγο χρόνο που απέμενε.

Τελικά η ΕΘΑ πήρε τη νίκη με 91-76.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-12, 55-27, 66-61, 91-76.

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): X`Kώστας 7 (1), Hightower 24 (5), Νεοφύτου 8 (2), Reed 20 (2), Stevenson 16, Clemons 13, Βατυλιώτης, Gorman, Farisoglu, Κωνσταντίνου, Ορφανός, Κυριακίδης 3 (1).

Αχιλλέας (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 18 (1), Πηλακούτας 6 (2), Τσίγκας, Tention 23 (4), Shabazz 14 (2), Χειμώνας 6 (2), Χριστούδιας 3 (1), Ανθυμιάδης, Vreeken 6.