Τους…βλέπει από ψηλά ο Απόλλων. Οι γαλάζιοι επικράτησαν με 4-0 της Δόξας για την 7η αγωνιστική και ανέβηκαν μόνοι στην κορυφή, με 15 βαθμούς. Σε μεγάλη βραδιά ο Μάρκες που πέτυχε χατ-τρικ.
Ο Εκπολό
αφού είχε…προειδοποιήσει δύο φορές στο 4’, ήρθε στο 5’ για να ανοίξει το σκορ. Ο Νιγηριανός με πλασέ έκανε το 1-0. Το γκολ του, επικυρώθηκε από το VAR, αφού πριν διώξουν οι αμυντικοί της ομάδας της Κατωκοπιάς, η μπάλα πέρασε τη γραμμή.
Στο β’ μέρος ο Μάρκες πήρε…το όπλο του και πέτυχε το χατ-τρικ. Στο 71’ έκανε το 2-0, στο 80’ το 3-0, ενώ στο 89’ το τελικό 4-0.
Κάπως έτσι ο Απόλλων, ανέβηκε μόνος στην κορυφή με 15 βαθμούς, την ίδια ώρα που η Δόξα παραμένει…κολλημένη στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Απόλλων (Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Νταρικβά, Πεϊμπέρνς, Εκπολό (85′ Άδωνη), Γιούρτσεβιτς, Χάμπος (85′ Σπόλιαριτς), Κολ, Βαλμπουενά (66′ Πέρετζ), Αμπντουραχίμι (66′ Βάργκα), Κοστάκε (82′ Τέκιε), Μάρκες
Στον πάγκο: Στυλιανού, Δημητρίου, Σιέλβικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Παναγιώτου

Δόξα (Σεργίδης): Σισκόφσκι, Πούριτς Πάντιτς, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Βελκόφσκι (46′ Ντζέντζε), Φοφανά, Αλτσέους, Τρούγιτς (46′ Σαντίκ), Ασάντε, Κλεόφιλο
Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Αντγουί

Στο όριο καρτών: Νταρικβά, Τέκιε, Βαλμπουενά (2) / Πούριτς, Φοφανά, Ναμπί, Στυλιανού, Αντγουί (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Εκπολό (5′), Μάρκες (71′, 80′, 89′)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
4′ Τρομερή απόκρουση του Σισκόφσκι σε κεφαλιά του Εκπολό.
4′ Νέα κεφαλιά του Εκπολό, νέα απόκρουση του Σισκόφσκι.
5′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Εκπολό αυτή τη φορά βρίσκει δίκτυα. Οι αμυντικοί της Δόξας έδιωξαν την μπάλα στη γραμμή αλλά είχε ήδη περάσει. Το τέρμα μέτρησε μετά από εξέταση του VAR.

12′ Πλασέ του Μάρκες, σε ετοιμότητα ο κήπερ της Δόξας.
25′ Έπεσε ο ρυθμός του ματς.
30′ Κίτρινη στον Κλεόφιλο.
32′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες με ατομική ενέργεια ντρίμπλαρε όποιο βρήκε μπροστά του, αλλά ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Πορτογάλου.
33′ Δυνατό σουτ του Κοστάκε, έξω.
37′ Σουτ του Βελκόφσκι, πάνω από τα δοκάρια.
40′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα σε σουτ του Κοστάκε.
43′ Κίτρινη στον Αλτσέους.

ΣΧΟΛΙΟ: Δικαιότατα προηγείται ο Απόλλων. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ούτε στιγμή από τους φιλοξενούμενους, έχουν τα ηνία του ματς και φυσικά το υπέρ τους αποτέλεσμα. Μάλιστα, οι γαλάζιοι μπορούσαν να βρουν περισσότερα τέρματα που θα έθεταν γερά τις βάσεις νίκης.

Σαντίκ και Ντέντζε εντός, Τρούγιτς και Βελκόφσκι εκτός.
49′ Κεφαλιά του Μάρκες, λίγο έξω.
64′ Πλασέ του Φοφανά από ευνοϊκή θέση, πάνω από τα δοκάρια.
66′ Πέρετζ και Βάργκα αντί Βαλμπουενά και Αμπντουραχίμι.
71′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Μάρκες με τρομερό δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή δίνει…αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

80′ ΓΚΟΛ 3-0. Και πάλι ο Μάρκες με κοντινό πλασέ έπειτά από ασταθή απόκρουση του Σισκόφσκι σε σουτ του Κοστάκε.
82′ Τέκιε στη θέση του Κοστάκε.
85′ Άδωνη και Σπόλιαριτς μέσα, Εκπολό και Χάμπος έξω.
89′ ΓΚΟΛ 4-0. Ο Μάρκες ολοκληρώνει το χατ τρικ του με ωραίο διαγώνιο πλασέ.