Την πρόκριση του στην β’ φάση του Κυπέλλου Coca Cola πανηγύρισε το ΑΠΟΕΛ.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά κόντρα στην Πέγεια 2014, νίκησαν 2-0 και πήραν το ζητούμενο.
Στο 23ο λεπτό η Πέγεια 2014 έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ντιέγκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Εκεί δυσκόλεψαν τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους και έγιναν ακόμα πιο δύσκολα όταν ο Κοστανίνοφ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σατσιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 28ο λεπτό.
Στο 35’ πάλι δημιουργός ο Σατσιάς ο οποίος με νέα σέντρα από δεξιά βρήκε το κεφάλι του Καραμανώλη ο οποίος έκανε το 2-0.
Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε και για άλλα, γκολ είχε ευκαιρίες αλλά το 2-0 έμεινε μέχρι και το φινάλε.
Στα θετικά η επιστροφή του Τάσου Δώνη στην αγωνιστική δράση μετά από σχεδόν 7 μήνες, ενώ επέστρεψε και ο Τομανέ.

ΑΠΟΕΛ:Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Ζέφτε (46′ Μαρκίνιος), Εφραίμ (76′ Φαουάζ), Βιγιαφάνες (46′ Βρόντης), Κβιλιτάια (76′ Τομανέ), Σατσιάς, Φετφατζίδης (72′ Δώνης), Πολυκάρπου, Κοσταντίνοφ
Στον πάγκο: Κίττος, Φαουάζ, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Τομανέ, Γαβριήλ, Μαρκίνιος, Σαρφό, Βρόντης, Ντογκαλά, Δώνης

ΠΕΓΕΙΑ 2014: Παπαχαραλάμπους, Ευσταθίου, Μπαγιούνοβιτς, Μιχαηλίδης, Ντρειμάνις, Ζήνωνος (64′ Αγγελόπουλος), Κυριάκου (73′ Λούντα), Ντιέγκο, Λούκου (64′ Βάσου), Βασιλείου (64′ Τζάμεχ), Νικολεττίδης (73′ Μαρίνιο)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Σάιθ, Δαλαμήτρας, Αγγελόπουλος, Μάγιανιτς, Τζαμέχ, Λούντα, Βασιλείου, Βάσου, Λειτάο

Παρατηρητής: Αναστασίου Ιωάννης

4′
Κίτρινη κάρτα στον Καραμανώλη για τράβηγμα στον Λέτσιες.
8′ Σέντρα του Ζέφτε, κεφαλιά του Κοσταντίνιοφ στα χέρια του Παπαχαραλάμπους.
11′ Ο Βιγιαφάνες κατέβασε με το στήθος στον Φετφατζίζη αλλά το σουτ του ενός περιοχής ήταν αδύναμο αι κατέληξε στα χέρια του Παπαχαραλάμπους.
19′ Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ εκτέλεσε το φάουλ λίγο εκτός περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Παπαχαραλάμπους.
22′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζέφτε έξω.
23′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η Πεεια 2014 λόγω αποβολή του Ντιέγκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο φάουλ στυον Καραμανώλη.
27′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Φεφτφατζίδη, καρφωτή κεφαλιά του Κβιλιτάια κα εξαιρετική απόκρουση του Παπαχαραλάμπους.
28′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Σατσιάς επιχείρησε την σέντρα από δεξιά και ο Κοσταντίνοφ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

34′
Τελική προσπάθεια για την Πέγεια 2014. O Νικολεττίδης βρήκε χώρο, έπιασε το συρτό σουτ αλλά ο Χριστοδούλου ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε και απέκρουσε με διπλή προσπάθεια την μπάλα.
35′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ. Μετά από σέντρα του Σατσιά, ο Καραμανώλης κινήθηκε ωραία στην αντίπαλη περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

39′
Μακρινό σουτ του Καραμανώλη, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
41′ Ωραία κίνηση του Εφραίμ στην αντίπαλη περιοχή, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
45+1′ Διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Από κοντά ούτε ο Φετφατζίδης, ούτε ο Εφραίμ κατάφεραν να νικήσουν τον Παπαχαραλάμπους.
46′
Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Μαρκίνιος και Βρόντης, έξω Ζέφτε και Βιγιφάνες.
48′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Έφυγε γρήγορα από δεξιά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
62′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ έπιασε το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
67′ Κεφαλιά του Βρόντη λίγο έξω.
71′ Ωραίο σουτ του Φετφατζίδη λίγο έξω.
84′ Κόρνερ του Δώνη, κεφαλιά του Τομανέ έξω.
85′ Πλασέ του Τζαμέχ από κοντά, απέκρουσε ο Χριστοδούλου.