H Νέα Σαλαμίνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, επικρατώντας του Εθνικού στο «Αμμόχωστος» με 4-0! Πολύ καλύτεροι οι ερυθρόλευκοι, πήραν δικαιότατα τη νίκη που τους προσφέρει μεγαλύτερη άνεση και ασφάλεια ενόψει της συνέχειας, ενώ η ομάδα της Άχνας προβλημάτισε με την απόδοσή της. Δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους νικητές, ο Ντιακιτέ στο 20’ άνοιξε το σκορ και στο 40’ ο Ντουρμισάι διπλασίασε τα τέρματά τους. Ο Ντορεγκαράι τα άλλα δύο γκολ στο β’ ημίχρονο, στο 83΄και στο 89΄με πέναλτι, σε φάση που αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Περατικός του Εθνικού.

Ν.ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς (46′ Τσέλεα), Μπεχαράνο, Σεργίου, Λέουκο, Κουζμάνοβιτς (60′ Μιγκελίτο), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (71′ Ντορεγκαράι), Νάρσινγκ (60′ Φερνάντεθ), Ντουρμισάι.
Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Τσελέα, Μιγκελίτο, Φερνάντεθ, Κουμούρης, Κονέ, Ντορεγκαράι, Βίκτωρος, Έντσον,  Κατσιάρης, Κορόμα.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Παναγή, Περατικός, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Σπιρόφσκι (46′ Λίπσκι), Ντε Ιριόνδο (46′ Μπράντονιτς), Ντράζιτς (67′ Κ.Ηλία), Αγγελόπουλος (75′ Γκόμες), Καμπρέρα, Μ.Ηλία (87′ Πεχλιβάνης).
Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Κ.Ηλία, Λίπσκι, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς,  Μπίκερ, Καλλένος, Χριστοφή, Ακσεντίγεβιτς.

Έναρξη αγώνα.
2’ Καλό σουτ του Σεργίου, απέκρουσε ο Παναγή.
3’ Κίτρινη στον Ιωάννου (3η).
10’ Διαγώνιο σουτ του Ντουρμισάι, δοκάρι κι έξω!
20’ 1-0: Με κεφαλιά του Ντιακιτέ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νάρσινγκ, η Νέα Σαλαμίνα ανοίγει το σκορ!
22’ Σουτ του Νικολάου, έξω.
24’ Σουτ του Λομοτέι εντός περιοχής, έξω.
28’ Κίτρινη στον Λομοτέι.
38’ Σουτ από τον Ντράζιτς, ο Μελίσσας αποκρούει ασταθώς, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και στη συνέχεια την αποκρούει!
40’ 2-0: Ο Ντουρμισάι με δυνατό πλασέ στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
43’ Μεγάλη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Σεργίου, από κοντά ο Κουζμάνοβιτς έστειλε την μπάλα έξω!
**Κίτρινη στον Περατικό στο τέλος του ημιχρόνου.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46’ Αλλαγές για τον Εθνικό. Λίπσκι και Μπράντονιτς αντί Σπιρόφσκι και Ντε Ιριόνδο.
46’ Αλλαγή για Νέα Σαλαμίνα. Ο Τσέλεα αντί του Ντάτκοβιτς.
49’ Πλασέ του Καμπρέρα από κοντά, έξω.
53’ Νέο σουτ του Καμπρέρα από καλή θέση, απέκρουσε ο Μελίσσας.
57’ Κίτρινη στον Μπράντονιτς.
60’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Μιγκελίτο και Φερνάντεθ αντί Κουζμάνοβιτς και Νάρσινγκ.
65’ Μόνος ο Ντουρμισάι από πλάγια θέση έκανε το σουτ, έξω!
67’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Κ.Ηλία αντί του Ντράζιτς.
71’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντορεγκαράι στη θέση του Παπαγεωργίου.
75’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Γκόμες αντί Αγγελόπουλου.
83’ 3-0: Ο Ντορεγκαράι σκοράρει με πλασέ και «κλειδώνει» τη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα!
85’ Σουτ του Φερνάντεθ, απέκρουσε ο Παναγή σε κόρνερ!
87’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Πεχλιβάνης αντί του Μάριου Ηλία.
87’ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα για ανατροπή του Ντορεγκαράι από τον Περατικό, ο οποίος δέχεται τη 2η κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται!
89’ 4-0: Ο Ντορεγκαράι ευστοχεί στο πέναλτι και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των ερυθρολεύκων!