Έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και βγάζοντας ενέργεια, το Περιστέρι επικράτησε της ΑΕΚ με ιδιαίτερη άνεση , φτάνοντας έως και το +29 σε ματς για τη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Νίκος Φάσουρας». Πολλά λάθη για την «Ένωση» και πολλά άστοχα σουτ, την στιγμή που το Περιστέρι έδειξε πιο δεμένο.

Λάθη η ΑΕΚ, ξέφυγε το Περιστέρι

Με τον Πουλιανίτη να πετυχαίνει όλους τους πρώτους πόντους της ομάδας του, έγινε το 7-3, όμως ο Καμπενγκέλε απάντησε με δικό του προσωπικό σερί 7 πόντων φέρνοντας το ματς στα ίσια (10-10). Με την ΑΕΚ να επιδεικνύει πλουραλισμό στην επίθεση και το Περιστέρι να σκοράρει περιφερειακά, η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 21-19.

Ο Ρένφρο πρωταγωνιστούσε σε άμυνα και επίθεση και το Περιστέρι κρατούσε την πρωτοπορία (27-22), ενώ τρέχοντας το γήπεδο οι Ουίλιαμς και Ράγκλαντ έκαναν το 32-26. Η ΑΕΚ επέμενε ανεπιτυχώς με μακρινά σουτ, κάνοντας και πολλά λάθη (17 στο ημίχρονο), ο Ρένφρο πρόσφερε θέαμα (10π.) και η απόσταση άνοιξε στο +13 (41-28) για τους γηπεδούχους στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Πάρτι το Περιστέρι, έως το +29 η διαφορά

Η απόσταση αυξήθηκε κι άλλο μετά τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Χαντς, ο οποίος και με λέι απ έγραψε το 72-44, αναγκάζοντας τον Ζοάν Πλάθα σε τάιμ άουτ. Ο Ζούγρης με μία βολή έστειλε τη διαφορά στο μέγιστο της τιμής της (+29) για το 73-44, ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ στο τελικό 80-61 την στιγμή που ο νεαρός Χατζής του Περιστερίου πέτυχε 4 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-28, 62-41, 80-61