Παναθηναϊκός και Εφές έδωσαν ένα μεγάλο ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να νικούν χάρη σε game-winner του Σλούκα με σκορ 70-69 και να κατακτούν το «Παύλος Γιαννακόπουλος»!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ανταλλαγή καλαθιών από Μήτογλου, Μπράιαντ και Λάρκιν για το 3-4. Ο Γκάι βρέθηκε ελεύθερος και σκόραρε για τρεις, γράφοντας το 8-4 για τον Παναθηναϊκό, πριν ο Τόμπσον μειώσει σε 8-6 με λέι απ μετά από λάθος. Ο ίδιος έβαλε και τρίποντο για το 8-9, όμως ο Μήτογλου έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 12-11, με το ματς να πηγαίνει πόντο –πόντο. Οι Τούρκοι πήραν και πάλι προβάδισμα με τρίποντο του Κλάιμπερν, όμως Γκάι και Λεσόρ έβαλαν βολές για το 16-14. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με ένα κάρφωμα του Λεσόρ να ξεσηκώνει το ΟΑΚΑ στο 23-20, που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, Μπομπουά και Παπαπέτρου αντάλλαξαν τρίποντα για το 26-23. Η άμυνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε και έτρεξε ένα μικρό σερί με πρωταγωνιστές τους Χουάντσο και Μπαλτσερόφσκι, φτάνοντας στο 33-23. Η Εφές απάντησε με ένα δικό της καλό διάστημα, όμως ήταν άστοχη στις βολές και έχασε την ευκαιρία να μειώσει περισσότερο από το 33-26. Ο Σλούκας εκμεταλλεύτηκε το κλέψιμο του παθιασμένου Γκάι και σκόραρε τους πρώτους του πόντους για το 35-26. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 36-31.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Εφές πλησίασε ακόμη περισσότερο, στο 36-35, με τον Ζίζιτς. Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο Γκάι που ντύθηκε δημιουργός και στη συνέχεια εκτελεστής, γράφοντας με τρίποντο το 43-35. Ο Μήτογλου πήρε τη σκυτάλη, κάνοντας ένα προσωπικό 4-0 για το 47-35, τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Ο Λάρκιν προσπάθησε με δύο προσωπικές ενέργειες να μειώσει, βάζοντας αλλεπάλληλα τρίποντα για το 51-41. Ο Λεσόρ όμως πήγαινε συνεχώς στο καλάθι και κέρδιζε βολές, γράφοντας το 55-43. Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 55-46.

Η Εφές μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε γρήγορα σε 55-51 με τον Γουίλις, όμως ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο για το 60-53, ενώ έβαλε δεύτερο συνεχόμενο καλάθι για το 62-53. Λάρκιν και Ζίζιτς έτρεξαν ένα 6-0 για το 62-59, ενώ ο Γουίλις με τρίποντο υπέγραψε την ισοπαλία (63-63). Σε αυτό το διάστημα η επίθεση του Παναθηναϊκού είχε κολλήσει για τα καλά, και αυτός που την ξεκόλλησε ήταν ο Κάιλ Γκάι, που έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 66-63. Κλάιμπερν και Λεσόρ αντάλλαξαν πόντους για το 68-67. Η Εφές με δύο βολές του Μπράιαντ πέρασε μπροστά, όμως ο Σλούκας έβαλε ανάποδο λέι απ νίκης για το 70-69.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-31, 55-46, 70-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 1 , Γκάι 13 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπαλτσερόφκσι 6 , Σλούκας 9 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ) , Παπαπέπτρου 3 (1) , Γκραντ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 21 (9 ριμπαουντ) , Γκριγκόνις , Ερνανγκόμεθ 3 (5 ριμπάουντ) , Μήτογλου 9 (9 ριμπάουντ)

ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 14 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπομπουά 8 (2) , Μπράιαντ 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Γκάζι , Κλάιμπερν 13 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμπσον 5 (1), Πλάις , Χόλατζ, Οσμανί , Γιλμάζ , Γουίλις 10 (2) , Ζίζιτς 11