Ο τέταρτος προημιτελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, ήταν το ματς που περίμενε ο κόσμος περισσότερο από κάθε άλλο. Καναδάς και Σλοβενία γέμισαν τη Mall of Asia Arena της Μανίλα το βράδυ της Τετάρτης (6/9), με τους Καναδούς να παίρνουν την νίκη με 100-89 και μαζί και την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σερβία (ΗΠΑ – Γερμανία το άλλο ζευγάρι).

Η ομάδα του Ζόρντι Φερνάντεθ έπαιξε καλό μπάσκετ, με ισορροπία, με ορμή, με ενέργεια, έκανε το ξέσπασμά της στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε πίσω. Ο Ντίλον Μπρουκς αποβλήθηκε με αντιθλητικό φάουλ στην πρώτη και με τεχνική ποινή στην τέταρτη περίοδο, όμως ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, ο Αρ Τζέι Μπάρετ και ο Νάικιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ ήταν εκεί για να κάνουν τη δουλειά προς τον στόχο του τελικού και το απόλυτο συναπάντημα με την Team USA.

Οι Σλοβένοι, από την άλλη, είχαν εξαιρετική εικόνα στο πρώτο μέρος (50-50 το σκορ στο ημίχρονο), όμως ήταν φανερό ότι δεν θα άντεχαν σε αυτό το τέμπο για 40 λεπτά. Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 26, όμως η εικόνα του ήταν αποκαρδιωτική καθώς μιλούσε άσχημα στην εξέδρα των επισήμων στην οποία κάθονταν οι παράγοντες της FIBA, στον προπονητή του, στους διαιτητές σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ακόμη και σε φιλήσυχους Αυστραλούς φιλάθλους. Αποβλήθηκε κι αυτός, με δύο τεχνικές ποινές.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων, με τη Σλοβενία να στηρίζεται στον ηγέτη της και τον Καναδά στον δικό του. Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ήταν πολύ αποτελεσματικός απο μέση απόσταση, το σκορ πηγε ψηλά χωρίς να δούμε σημαντικές διαφορές και στο 26-24 της περιόδου είδαμε 4/8 και 5/8 τρίποντα αντίστοιχα, με τους Σλοβένους να έχουν πάντως 25% στο δίποντο. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ο Ντόντσιτς άνοιξε διάλογο ακόμη και με την εξέδρα των επισήμων, το παιχνίδι τα είχε όλα, από αντιαθλητικά μέχρι τεχνικές και φυσικά πολύ θέαμα για το 50-50 του ημιχρόνου.

Οι Καναδοί πήγαν στο +7 στο ξεκίνημα του β’ μέρους με τον Μπρουκς να σκοράρει για το 59-52 και να μιλάει προς την εξέδρα, πριν από το 77-61 που εκνεύρισε ακόμη περισσότερο τον ήδη εκνευρισμένο Ντόντσιτς που τα έβαζε με διαιτητές, προπονητές, παράγοντες, ακόμη και με Αυστραλούς φιλάθλους. Ακόμη κι έτσι, πάντως, το 80-71 της τρίτης άφηνε το ματς ανοιχτό, με τον κόσμο να είναι πια ξεκάθαρα με το μέρος των Σλοβένων. Στο 33′ ο Ντίλον Μπρουκς αποβλήθηκε με τεχνική, λίγες φάσεις μετά ο Ντόντσιτς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και το ματς έκλεισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

Οι Σλοβένοι έκαναν μία προσπάθεια, όμως ένα καλάθι του SGA στο 37′ έγραψε το 96-85 που πλέον δεν μπορούσε να ανατραπεί. Στο τέλος της ημέρας, προκρίθηκε η καλύτερη ομάδα και αυτή ήταν σίγουρα ο Καναδάς, όσα παράπονα κι αν έχει η Σλοβενία από τη διαιτησία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βάσκες, Ματσόνι, Σάλινς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Αλεξάντερ, 2, Αλεξάντερ-Γουόκερ 14 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/4 βολές), Μπάρετ 24 (8/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπρουκς 14 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ντορτ 8 (2), Έτζιμ, Ολίνικ 7 (1), Πάουελ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3 (1), Τσέμπασεκ 3 (1), Ντίμετς 2, Ντόντσιτς 26 (4/14 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπαουντ, 5 ασίστ), Ντράγκιτς 10 (2), Χρόβατ 7 (1), Νίκολιτς 8 (2), Πρέπελιτς 22 (4/10 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπίνε Πρέπελιτς, Τόμπι 8 (4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Καναδά: 20/31 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 27/33 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Σλοβενίας: 14/35 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 29 φάουλ