Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο φιλικό προετοιμασίας της Ομόνοιας στο Κιέλτσε.
Οι πράσινοι έμειναν στο 0-0 με την Πολωνική Γκόρνικ, με τον Σωφρόνη Αυγουστή να χρησιμοποιεί πολλούς ποδοσφαιριστές (δύο 11άδες συν κάποιους άλλους) και να βγάζει τα πρώτα του συμπεράσματα.
Η Ομόνοια ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια της φιλικής αναμέτρησης, είχε τις ευκαιρίες της, κάποιες εξ’ αυτών κλασσικές αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα.
Σε γενικές γραμμές και για πρώτο φιλικό ο Σωφρόνης Αυγουστή θα έμεινε ευχαριστημένος.
Από τα νέα αποκτήματα αγωνίστηκαν από ένα ημίχρονο οι Εράκοβιτς (στο πρώτο) και Σεμέδο (στο δεύτερο).
Δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Κουλιμπαλί και Μαρκίνιος Σιπριανο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο (46’ Κυριακίδης), Λέζιακς (46’ Χρίστου), Κυριακίδης (46’ Μάθιους), Λανγκ (46’ Παντελή), Καϊάφας (46’ Μίλετιτς), Χαραλάμπους (46’ Κασάμα), Κούσουλος (46’ Μπασιρού) (79′ Ανδρέου), Εράκοβιτς (46’ Μπεζούς), Λοΐζου (46’ Οζλέρ) (79′ Χρίστου), Ζαχαρίου (46’ Σεμέδο), Κακουλλής (46’ Ανσαριφάρντ).

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Δεν θα αγωνιστούν καθόλου στο σημερινό φιλικό Σιπριάνο και Κουλιμπαλί.
5′
Κέρδισε φάουλ ο Ζαχαρίου, το εκτέλεσε ο Κακουλλής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο τείχος.
10′
Η Ομόνοια ελέγχει το παιχνίδι χωρίς όμως να καταγράψει τελική προσπάθεια.
20′ Το σουτ του Εράκοβιτς έφυγε έξω.
26′ Ο Λοίζου έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι σε μια φάση που δεν καταγράφηκε καθώς ο Κύπριος επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.
28′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Χαραλάμπους έδωσε όμορφα στον Λέζιακς, αυτός αμέσως την μπαλιά για τον Λοίζου ο οποίος στη κίνηση έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα.
31′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοίζου έδωσε ασίστ στον Ζαχαρίου ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
37′ Μακρινό σουτ του Εράκοβιτς έξω.
39′ Μεγάλη ευκαιρία για την Γκόρνικ. Έγινε το πλασέ από κοντά αλλά ο Λανγκ την τελευταία στιγμή έβαλε το πόδι και απέκρουσε την μπάλα.
42′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Το σουτ του Κούσουλου σταμάτησε στο δοκάρι.
Νέα 11άδα από τον Σωφρόνη Αυγουστή ο οποίος άλλαξε όλους τους ποδοσφαιριστές.
49′
Καλό σουτ του Οζλέρ, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Γκόρνικ.
52′ Γύρισμα του Μπεζούς, σουτ του Οζλέρ, η μπάλα έφυγε έξω.
53′ Σουτ του Ανσαριφάρντ, απογειώθηκε ο τερματοφύλακας της Γκόρνικ και απέκρουσε στο… παραθυράκι της εστίας του.
64′ Σέντρα του Μάθιους, σουτ του Ανσαριφάρντ έξω.
65′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Πλασέ του Ανσαριφάρντ, απέκρουσε με τα πόδια ο τερματοφύλακας.
70′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους έξω.
75′ Προβολή του Μίλετιτς έξω.
85′ Καλό σουτ του Ανδρέου η μπάλα στο δοκάρι.