Γλυκόπικρη γεύση άφησε το πρώτο φετινό Ευρωπαϊκό παιχνίδι της ΑΕΚ με αντίπαλο την Τροπέντο μέσα στην Ουγγαρία. Οι κιτρινοπράσινοι του Όλτρα πήραν την νίκη με 3-2 και το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού… ωστόσο έκαναν τα εύκολα δύσκολα πετώντας στα σκουπίδια το εντυπωσιακό 3-0 του πρώτου ημιχρόνου!
Με το «καλημέρα» της αναμέτρησης η ομάδα του Όλτρα ευτύχισε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι με τον Γκιούρτσο στο 6ο λεπτό. Αυτό ήταν μόνο η αρχή για την ΑΕΚ, καθώς ακολούθησε δέκα λεπτά αργότερα δεύτερο γκολ με τον Κάσας, ενώ το 3-0 διαμόρφωσε στο 40 ο Φαράζ. Για τους γηπεδούχους που έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα ο Ποντουμπέι σημάδεψε το δοκάρι του Τούμπα στο 35. Στην επανάληψη η Τορπέντο μπήκε δυνατά… ισορρόπησε…και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 68 με τον Γκλουστσένκοφ, ενώ διπλασίασε τα τέρματα της δύο λεπτά αργότερα με τον Οβόνο βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ. Σε όσο χρόνο απέμενε οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά ωστόσο η ΑΕΚ παρά την κακή εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου πήρε στο τέλος την σημαντική νίκη. Την ερχόμενη Τετάρτη ο επαναληπτικός στη Λάρνακα!

ΤΟΡΠΕΝΤΟ: Αμπράμοβιτς, Μπούρκο, Γκλουστσένκοφ, Πρεμούντροφ, Τσίζ, Σεβτσένκο, Μποτίστσεφ, Ποντουμπέι, Λισάκοβιτς, Μενσά, Γκόρμπατσικ.

ΑΕΚToύμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Φραν Σολ (88΄ Ρομπέρζ), Φαράζ (76΄ Γκάμα), Λόπες (76΄ Τρισκόφσκι), Μιλίσεβιτς, Πονς, Σάντσες, Γκιούρτσο (90+3 Ανδρέου), Μάμας (76΄ Καπτούμ)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5′ Πέναλτι για την ΑΕΚ με ανατροπή του Λόπες από τον Σεφτσένκο.
6΄ΓΚΟΛ με το καλημέρα για την ΑΕΚ με πέναλτι του Γκιούρτσο.
11′ Σουτ από μακριά του Φαράζ η μπάλα στα χέρια του Αμπράμοβιτς
16′ ΓΚΟΛ με τον Κάσας για την ΑΕΚ
Φοβερό ξεκίνημα για την ομάδα της ΑΕΚ που μετά τα πρώτα 5 λεπτά ισορρόπησε και πλέον έχει το προβάδισμα με 2-0.
24′ Νέα φάση για την ΑΕΚ με σουτ του Γκιούρτσο όμως η μπάλα πέρασε έξω!
31′ Παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ που ψάχνει και το τρίτο γκολ για να τελειώσει ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι.
35΄Δοκάρι για την Τορπέντο στην πρώτη της επίθεση μετά από ώρα. Το σουτ του Ποντουμπέι στο οριζόντιο δοκάρι του Τούμπα!
40′ Νέο ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ αυτή την φορά με τον Φαράζ και 0-3!
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ένα πρώτο ημίχρονο όνειρο για την ΑΕΚ!
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου!
50′ Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ που ψάχνει και τέταρτο γκολ.
68′ ΓΚΟΛ για την Τορπέντο έπειτα από στατική φάση και 1-3 με τον Γκλουστσένκοφ.
70′ ΓΚΟΛ και 2-3 η Τορπέντο με τον Οβόνο.
85′ Πιέζει για το 3-3 η Τορπέντο.
86′ Μεγάλη απόκρουση από τον Τούμπα…Παραμένει το 2-3.