Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της πανηγύρισε η Αρμενία, που πάτησε με 4-2 την Ουαλία μέσα στο Κάρντιφ, έκανε… σεφτέ στον 4ο όμιλο και ονειρεύεται Euro!
Οι Βρετανοί ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με γκολ του Τζέιμς στο 10’, όμως ακολούθησε… ομοβροντία από πλευράς φιλοξενούμενων. Πρώτα ο Ζελαραγιάν ισοφάρισε στο 19’, με τον Ράνος να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων (30’, 66’) στην ομάδα του!
Ο Γουίλσον έβαλε ξανά στο κόλπο τους Ουαλούς μειώνοντας στο 72’, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο Ζελαραγιάν χτύπησε ξανά για το 4-2!
Η αποβολή του Μουρ στο 78’ έβαλε… ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων για επιστροφή στο ματς, με την Αρμενία να παίρνει μια τεράστια νίκη.
Την ίδια ώρα, η Τουρκία ανέβαινε στην κορυφή (με ένα ματς περισσότερο), καθώς επιβλήθηκε 3-2 της Λετονίας εκτός έδρας σε ένα ματς με ασύλληπτο φινάλε!
Ο Μπαρντακτσί άνοιξε το σκορ στο 22’, με τον Έμσις να ισοφαρίζει στο 51’ και τον Ουντέρ να δίνει ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους δέκα λεπτά αργότερα.
Η αποβολή του Λετονού σκόρερ στο 84′ φαινόταν να απλουστεύει τα πράγματα για τους Τούρκους, όμως ο Τόμπερς τους σόκαρε ισοφαρίζοντας στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων!
Παρ’ όλα αυτά, ο Καχβετσί πρόλαβε να λυτρώνει την ομάδα του με γκολ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα…