Στην κορυφή του 9ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024 παρέμεινε η Ελβετία.
Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν επικράτησε 2-1 στην έδρα της Ανδόρας -στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, ούσα η μόνη με το απόλυτο (3/3) στο γκρουπ- με τον Στίβεν Τσούμπερ της ΑΕΚ να μπαίνει αλλαγή στο 61′. Εμφανώς ανώτεροι στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πήγαν με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια, χάρη στα γκολ των Φρόιλερ (7′) και Αμντουνί (32′). Η αλήθεια είναι ότι οι γηπεδούχοι όχι μόνο ισορρόπησαν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά μείωσαν και στο 67′ με τον Βιέιρα. Χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι παραπάνω, με αποτέλεσμα να παραμείνουν προτελευταίοι.
Στο -2 από την Ελβετία έπεσε η Ρουμανία. Βέβαια, το 0-0 στην έδρα του Κοσόβου μόνο αρνητικό αποτέλεσμα δεν μπορεί να θεωρηθεί, καθώς της δίνει σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της 2η θέσης.
Τεράστια «ανάσα» για το Ισραήλ, το οποίο έφτασε με… θρίλερ στην πρώτη του νίκη. Εάν και βρέθηκε φάτσα φόρα με το κάζο, αφού η γηπεδούχος Λευκορωσία προηγήθηκε στο 16′ με τον Εμπόνγκ, εν συνεχεία φόρτσαρε και εντέλει στα τελευταία λεπτά κατάφερε να ανατρέψει το σκορ. Αρχικά, «χτύπησε» με την εκτέλεση πέναλτι του Βάισμαν στο 85′, για να έρθει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκλουχ να διαμορφώσει το τελικό 1-2.