Η Ρεάλ συνήλθε από τη συντριβή κόντρα στη Ζιρόνα και με τον Καρίμ Μπενζεμά να σημειώνει χατ τρικ επιβλήθηκε με 4-2 της Αλμερία στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” για την 32η αγωνιστική της La Liga.
Ο Γάλλος επιθετικός ήταν ασταμάτητος, ανοίγοντας το σκορ στο 5′, κάνοντας το 2-0 στο 17′ και πετυχαίνοντας το τρίτο τέρμα του μόλις σε 42 λεπτά αγώνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Ο Ροντρίγκο ήταν άξιος συμπαραστάτης με μία ασίστ ύστερα από αδιανόητη ντρίμπλα, με τον Βραζιλιάνο να χρίζεται κι αυτός σκόρερ με την έναρξη του 2ου μέρους χάρη σε πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει αρχικά με τον Λάζαρο στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου σε ολιγωρία της άμυνας της Ρεάλ και στο 61′ ο Λούκας Ρομπερτόνε διαμόρφωσε το τελικό σκορ, χωρίς να τίθεται σε κίνδυνο ο θρίαμβος των γηπεδούχων.