Απίστευτα κακή επίδοση από τις Τσέλσι και Λίβερπουλ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις εδώ και… περίπου ενάμιση χρόνο! Το παιχνίδι της Τρίτης ήταν το 4ο διαδοχικό στο οποίο δεν καταφέρνει καμία ομάδα να βρει δίχτυα και είναι εκπληκτικό το γεγονός πως στις μεταξύ τους κόντρες, δυο τέτοια μεγέθη, έχουν ξεχάσει τι σημαίνει το σκοράρισμα…
Οι «μπλε» ναι μεν έστειλαν δυο φορές την μπάλα στα δίχτυα στο «Στάμφορντ Μπριτζ», αλλά την πρώτη υπήρχε οφσάιντ στον Έντσο και την δεύτερη είχε κάνει χέρι ο Χάβερτς. Γενικότερα το πρόβλημα των Λονδρέζων στο σκοράρισμα είναι τεράστιο αν αναλογιστεί κανείς πως χάνονται τετ-α-τετ, μεγάλες φάσεις και δεν υπάρχει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση σε στιγμές που το γκολ θα μπορούσε να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες από την αστοχία…
Πλέον, οι Τσέλσι και Λίβερπουλ μετρούν 465 αγωνιστικά λεπτά σε μεταξύ τους ματς δίχως να έχει καταφέρει κάποιος να χριστεί σκόρερ, αφού και οι «κόκκινοι» στην τεράστια ευκαιρία του Φαμπίνιο στο φινάλε του πρώτου μέρους στο ματς της Τρίτης, είδαν τον Φοφανά με το κεφάλι να διώχνει προ του Κέπα.
Το τελευταίο γκολ που επιτεύχθηκε σε αυτό το ντέρμπι, μάς γυρίζει πίσω στον Ιανουάριο του 2022! Τότε, ήταν το θεότρελο πρώτο ημίχρονο της ισοπαλίας (2-2) μεταξύ τους στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται μέχρι το 45’ + 1’ και τον Πούλισικ να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Εκείνο, ήταν και το τελευταίο γκολ που είδαν οι δύο αντίπαλοι σε μεταξύ τους κόντρες.