Η Ατλέτικο πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο Βαγέκας κόντρα στη Ράγιο και πλησίασε στους δύο βαθμούς τη Ρεάλ στη 2η θέση της La Liga.

Η Ατλέτικο δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης και επικράτησε με 2-1 της Ράγιο στο Βαγέκας για την 28η αγωνιστική της La Liga, με συνέπεια να πλησιάσει στους δύο βαθμούς τη Ρεάλ στη 2η θέση της βαθμολογίας. Δύο γκολ σε δύο λεπτά στο 1ο ημίχρονο από τους Ναουέλ Μολίνα και Ερμόσο έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους ροχιμπλάνκος, που παγιώθηκε χάρη στην αποβολή του Φλοριάν Λεζέν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα για να αποτρέψει το τρίτο γκολ

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές καλές στιγμές παίζοντας με παίκτη παραπάνω και μπορεί να μην αύξησαν τον δείκτη του σκορ και μάλιστα να δέχθηκαν γκολ στο 88′ από τον Φραν Γκαρθία, όμως έφτασαν στο πέμπτο διαδοχικό τρίποντο.