Ο Απόλλων ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στην «Αρένα» για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ, επικρατώντας της ΑΕΚ με 1-0! Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε την 4η σερί νίκη της με τον Μπογκτάν Αντόνε στον πάγκο της, σπάζοντας συνάμα το αήττητο της ΑΕΚ στην έδρα της, ενώ μείωσε τη διαφορά από τις προπορευόμενες ομάδες και δικαιούται να ελπίζει, ξανά, σε ευρωπαϊκό εισιτήριο!
Καθοριστική φάση στο ματς η αποβολή του Λέδες στο 8’ με απευθείας κόκκινη κάρτα για πάτημα στον Χάμπο (μετά από υπόδειξη του Ιταλού VARίστα), με τον Ίλιεφ με κεφαλιά να σκοράρει το νικητήριο γκολ για τους γαλάζιους! Στο τέλος του αγώνα ο διαιτητής Ιωάννης Χριστοδούλου υπέδειξε απευθείας κόκκινη σε Χέντι και Τόμοβιτς για μεταξύ τους αψιμαχία!

ΑΕΚ: Πίριτς, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Κάσας (79′ Γκρόμοφ), Ροσάλες, Λέδες, Πονς, Γιάκολις (61 Σανχούρχο), Φαράζ (85′ Ναούμ), Άλτμαν (61′ Νίκολιτς),Τρισκόφσκι (61′ Λόπες).
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Σανχούρχο, Λόπες, Γκρόμοφ, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας, Νίκολιτς.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Φιλιώτης, Χαμάς, Χάμπος (87′ Σαχάρ), Ίλιεφ (72′ Σπόλιαριτς), Κολ (90+4′ Χέντι), Ουάρντα (87′ Χουσαΐν), Βα (72′ Ντιγκινί), Πίττας.
Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Χουσαΐν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Ντιγκινί, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή, Χέντι.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ροσάλες, Τόμοβιτς / Πίττας, Γιοβάνοβιτς, Βα, Χάμπος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Λέδες (8′), Τόμοβιτς (90+7′) / Χέντι (90+7′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4’ Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Ροσάλες στην περιοχή η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο, στην εξέλιξη νέο σουτ του Γιάκολις, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
7’ O Ιταλός VARίστας καλεί τον ρεφ στο on-field review για να εξετάσει για κόκκινη κάρτα στον Λέδες για σκληρό φάουλ (πάτημα από πίσω) στον Χάμπο. Ο διαιτητής Ιωάννης Χριστοδούλου δεν είχε δώσει καν φάουλ…
8’ Απευθείας κόκκινη στον Γκουστάβο Λέδες! Με δέκα η ΑΕΚ από πολύ νωρίς!
14’ Κεφαλιά του Τρισκόφσκι, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
16’ Κίτρινη στον Πίττα για φάουλ στον Μιλίτσεβιτς.
20’ Σουτ του Κολ από το ύψος της περιοχής, έξω.
24’ Σουτ του Χάμπου, απέκρουσε ο Πίριτς.
25’ Κίτρινη στον Γιοβάνοβιτς για διαμαρτυρίες.
29’ Κίτρινη Στον Βα.
32’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Πονς μετά από κόρνερ απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς, νέα κεφαλιά του Άλτμαν απέκρουσε σταθερά αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.
36’ Σουτ του Χάμπου, αποκρούει σταθερά ο Χάμπος.
37’ 0-1: Σέντρα του Χάμπου κι ο Ίλιεφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
44’ Κόκκινη κάρτα στον φυσιοθεραπευτή της ΑΕΚ, Κώστα Γαβριηλίδη!
45’ Ο Βα ρίχνει στο έδαφος τον Άλτμαν. Διαμαρτυρίες στην ΑΕΚ για 2η κίτρινη κάρτα.
45+1’ Σουτ του Ροσάλες, ο Χάμπος με κεφαλιά έδιωξε σε κόρνερ.
45+3’ Σουτ του Φαράζ, έξω.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΤΕΛΙΚΕΣ: 6-7 (4-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-2
ΚΑΤΟΧΗ: 35-65%

47’ Ο Γιάκολις σκοράρει αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Εξετάστηκε από το VAR,ε επικυρώνεται (ορθώς) η απόφαση.
55’ Σουτ του Ουάρντα, έξω.
56’ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Σουτ του Πίττα εκτός περιοχής, μόλις έξω.
61’ Τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ. Νίκολιτς, Λόπες και Σανχούρχο αντί Τρισκόφσκι, Άλτμαν και Γιάκολις.
66’ Καλό σουτ του Φαράζ, έξω.
68’ Κεφαλιά του Σανχούρχο στην περιοχή, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
70’ Κίτρινη στον Ροσάλες για φάουλ στον Ουάρντα.
71’ Κίτρινη στον Χάμπο για φάουλ στον Πονς.
72’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Σπόλιαριτς και Ντιγκινί αντί Βα και Ίλιεφ.
75’ Κίτρινη στον Τόμοβιτς.
76’ Κίτρινη στον Αντόνε για διαμαρτυρία.
79’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκρόμοφ αντί Κάσας.
84’ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Πίττας και Ουάρντα έβγαιναν μόνοι απέναντι στον Πίριτς, η μπαλιά όμως του πρώτου δεν ήταν καλή και ο Πίριτς μάζεψε!
85’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ναούμ αντί του Φαράζ.
86’ Πλασέ του Νίκολιτς στην περιοχή, έξω!
87’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Σαχάρ και Χουσαΐν αντί Χάμπου και Ουάρντα.
90+4’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Χέντι αντί του Κολ.
90+7Απευθείας κόκκινη σε Χέντι και Τόμοβιτς για μεταξύ τους αψιμαχία!