Το μεγάλο ντέρμπι στο «Στέλιος Κυριακίδης» πρόσφερε μεγάλες συγκινήσεις, είχε φάσεις, είχε ένταση αλλά δεν ανέδειξε νικητή.
Πάφος FC και Άρης συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που διατηρεί την μεταξύ τους διαφορά.
Ο Άρης ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί με γκολάρα του Σόκε στο 35’. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ‘έλεγχε το παιχνίδι και στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να ανεβάσουν στροφές και να βάλουν πίεση.
Ο Ζάιρο αφού έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες, στην τέταρτη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 69’.
Το 1-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα παρά την πίεση που έβαλε η Πάφος FC για δεύτερο γκολ βρίσκοντας απέναντι της έναν εντυπωσιακό Βανά Άλβες.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς (90+6′ Χέσταντ), Ναμ (58′ Βαλακάρι), Μπρούνο (83′ Αμπντουραχίμι), Μπάιριτς, Πελάζιο (83′ Ντράγκομιρ)
Στον πάγκο: Άντος, Παλάσιος, Χότσκο, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Χέσταντ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Ταβάρες.

ΑΡΗΣ: Βανά, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον (68′ Μπράουν), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (65′ Στεπίνσκι), Στρούσκι, Μπρόρσον (73′ Καζού), Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Γιαντάλ, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γκομίς, Γιαμπλόνσκι

Παρατηρητής Διαιτησίας:  Νικολαϊδης Χρίστος

Τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή στη μνήμη του πρώην προέδρου του Ατρόμητου Γεροσκήπου Βαγγέλη Γένη.
Περίπου 4.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες.
8′ Γύρισμα του Ναμ, έδιωξε ο Μπρόρσον.
9′ Απειλεί ο Άρης. Δυνατό σουτ του Μπαμπίκα, η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ίβουσιτς.
10′ Κοντρόλ του Τάνκοβιτς στην περιοχή του Άρη, τον πρόλαβε ο Μπρόρσον.
11′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Έγινε το γύρισμα από δεξιά από τον Ικόκο, ο Τάκνοβιτς άφησε, ο Μπρούνο έπιασε το φαλτσαριστό σουτ αλλά ο Βανά ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
14′ Απειλεί ο Άρης. Το πλασέ του Κακόριν έφυγε έξω.
19′ Ευκαιρία για την Πάφος FC. Χωρίς ισορροπία ο Ζάιρο έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
35′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Άρης. Γύρισμα του Πηλέα, έδιωξε ο Κανέ, η μπάλα στρώθηκε στον Σόκε ο οποίος εξαπέλυσε έναν κεραυνό και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Ίβουσιτς.

36′
Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπαμπίκα έφυγε γρήγορα από δεξιά, περίμενε λίγο, την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μπένγκτσον ο οποίος μόνος απέναντι στον Ίβουσιτς έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
39′ Απευθείας φάουλ του Τάνκοβιτς, απέκρουσε με γροθιές ο Βανά.
44′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Πλασέ του Μπαμπίκα από πλάγια, απέκρουσε με τα πόδια ο Ίβουσιτς.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
50′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Το σουτ του Ζάιρο απέκρουσε σε κόρνερ ο Βανά.
58′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Στην θυέση του Ναμ ο Βαλακάρι.
61′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Γυριστό σουτ του Ζάιρο από κονβτά, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Βανά.
65′ Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Μαγιαμπέλα ο Στεπίνσκι.
67′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ικόκο έδωσε έτοιμο γκολ στον Ζάιρο ο οποίος όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα και την έστειλε έξω.
69′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Πάφος FC. Ο Ζάιρο έφυγε γρήγορα μπροστά και από θέση μέσα δεξιά έκανε το διαγώνιο πλασέ και νίκησε τον Βανά Άλβες.

76′
Σουτ του Βαλακάρι, μάζεψε ο Βανά.
86′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Ζάιρο έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
90′ Σουτ του Βαλακάρι λίγοι πάνω από τα δοκάρια.