Απίστευτη ανατροπή από το ΑΠΟΕΛ και προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 2-1 της Ομόνοιας σε ένα παιχνίδια που τα είχε όλα και έχουν πλέον το πάνω χέρι ενόψει και του επαναληπτικού στην 1η Μαρτίου όπου θα έχουν και τον κόσμο τους στο πλευρό τους.
Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με γκολ του Ανσαριφάρντ στο 29ο λεπτό.
Στο 44’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο προπονητής της Ομόνοιας Σωφρόνης Αυγουστή.
Στην εποανάληψη μπήκε πολύ καλύτερα το ΑΠΟΕΛ και κατάφερε στο 52ο λεπτό να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Καρώ. Στο 59’ ακυρώθηκε γκολ του Κοσταντίνοφ, στο 69’ αποβλήθηκε ο Καρώ και όλα έγερναν υπέρ της Ομόνοιας.
Παρόλα αυτά το ΑΠΟΕΛ ήταν αυτό που είχε τη λύση και χτύπησε με τον Ντάλσιο στο 86ο λεπτό και πανηγύρισε μια τεράστια επιτυχία.
Πλέον όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοίζου (88′ Μπάρκερ), Παπουλής (68′ Λέζιακς), Κίτσος (77′ Σράντι), Ανσαριφάρντ (88′ Μπεζούς), Μπασιρού (77′ Χαραλάμπους), Λανγκ, Κούσουλος, Μπεσεντίν
Στον πάγκο: Ουζόχο, Ψάλτης, Κασάμα, Μπάρκερ, Λέζιακς, Ζαχαρίου, Σράντι, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μπεζούς

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Μπεν (89′ Εφραίμ), Μαρκίνιος (71′ Ντβάλι), Γουίλερ, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Μακέντα (90+2′)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Φεράρι, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Ντογκαλά

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Περίπου 9.000  φίλοι των δύο ομάδων βρίσκονται στις κερκίδες του ΓΣΠ.
4′ Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Ο Κούσουλος δοκίμασε το σουτ από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
5′ Σουτ του Σαρφό από το ύψος της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών της Ομόνοιας.
7′ Ευκαιρία για την Ομόνοια.  Άλλαξαν ωραία την μπάλα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Παπουλής έκανε το πλασέ αλλά την τελευταία στιγμή έβαλε την κόντρα ο Τσεπάκ και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μπέλετς.
19′ Απειλεί η Ομόνοια. Σε μια αντεπίθεση ο Μπεσεντίν έφυγε από αριστερά, έδωσε στον Λοίζου αλλά δεν έβαλε σωστά την προβολή υπό την πίεση και του Γουίλερ.
23′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Κομπίνα σε κόρνερ από αριστερά με Μπεν και Σαρφό, ο Μπεν έκανε την συρτή μπαλιά αλλά η προβολή του Τσεπάκ έφυγε έξω.
27′ Σουτ του  Κούσουλου, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών του ΑΠΟΕΛ και έφυγε έξω.
29′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Παπουλής έβγαλε απίστευτη ασίστ στον Ανσαριφάρντ ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

35′ Ωραία κίνηση και σουτ του Λοίζου, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
36′ Στο 62% η κατοχή της μπάλας για την Ομόνοια και στο 38% για το ΑΠΟΕΛ.
37′ Κίτρινη κάρτα στον Καρώ για φάουλ στον Ανσαριφάρντ που σταμάτησε υποσχόμενη επιθετική ενέργεια.
43′ Κίτρινη κάρτα στον Μπασιρού για φάουλ στον Μαρκίνιος.
44′ Αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα ο προπονητής της Ομόνοιας Σωφρόνης Αυγουστή για διαμαρτυρίες.

46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
46′ Απειλεί η Ομόνοια. Ο Κούσουλος από καλή θέση έπιασε το σουτ αλλά ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
52′ ΓΚΟΛ. Ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπεν εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Καρώ με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

55′
Σουτ του Ντάλσιο πάνω από τα δοκάρια.
57′ Κεφαλιά του Γιούστε πάνω από τα δοκάρια.
59′  Ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ, ο Γιούστε έκανε την πισινή κεφαλιά και ο Κονστανίνοφ που ερχόταν από πίσω με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στον έλεγχο από το VAR και αφού το είδε ξανά και ο διαιτητής το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ καθώς κρίθηκε ότι ο Μακέντα που ήταν εκτεθειμένος επηρέασε την εξέλιξη της φάσης.

68′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Παπουλή πέρασε ο Λέζιακς.
69′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές το ΑΠΟΕΛ λόγω αποβολής του Καρώ για φάουλ στον Μπεσεντίν.
ΔΙΑΤΕΘΗΚΑΝ 8.350 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
81′
Απειλεί η Ομόνοια. Φάουλ του Σράντι, από κοντά ο Μπεσεντίν δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή.
86′ ΓΚΟΛ. 1-2. Παίρνει προβάδισμα το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπεν εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, και ο Ντάλσιο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90+3′
Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Το πλασέ τουΧάμπου από καλή θέση έφυγε ελάχιστα έξω.