Με υπογραφή Στέφανου Χαραλάμπους σφραγίστηκε η νίκη του Ολυμπιακού επί της Ανόρθωσης στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Κυπέλλου Coca-Cola.
Οι μαυροπράσινοι επικράτησαν 2-1 στο Μακάρειο και όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό του «Αντώνης Παπαδόπουλος» στις 2 Μαρτίου.
Και τα δύο γκολ του Ολυμπιακού τα πέτυχε ο Χαραλάμπους στο 34ο και στο 55ο λεπτό. Η Ανόρθωση ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με πέναλτι του Τεχέρα στο 45ο λεπτό αλλά δεν πρόλαβε να φύγει έστω και με την ισοπαλία που σαφέστατα θα τις έδινε αυξημένες πιθανότητες πρόκρισης στα ημιτελικά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπάρντι, Έσελινγκ, Δόσης (46′ Άλτσεους), Ψύχας (80′ Ψύχας), Νάνι, Κυριάκου, Γκόρουπετς, Ενόχ (90+1′), Χαραλάμπους (67′ Λιασίδης), Κορομά (80′ Χέντρικς)
Στον πάγκο:  Τσαρλς, Λιασίδης, Μουχτάρης, Σάλι, Κα, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Γιακουμάκης, Καλίλι, Άλτσεους

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Τεχέρα, Γκερέρο, Παρούτης (61′ Ουαρίς), Αντωνίου, Σαμπό (71′ Κορτές), Χαρογιάν (61′ Κορρέα), Ιωάννου (61′ Χριστοφή), Μραζ (90+1′ Νινγκά)
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Γουαρίς, Κορτές, Νινγκά, Πάντσεον, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή.

ΣΚΟΡΕΡ: 34′, 55′ Χαραλάμπους/ 45′ Τεχέρα (π.)

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης

2′
Πρώτη τελική στο παιχνίδι για την Ανόρθωση. Το σουτ του Σαμπό από καλή θέση έφυγε λίγο έξω.
ΠΕΡΙΠΟΥ 1.800 ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΚΕΡΚΙΔΕΣ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΕΙΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ

Η είσοδος των δύο ομάδων στο γήπεδο από την κάμερα του balla.com.cy.

4′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Γκερέρο βρήκε χώρο, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
11′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο, η μπάλα βρίσκει στο τοίχος.
17′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Μραζ κατέβασε ωραία στην περιοχή, γύρισε, έκανε το σουτ αλλά ο Μολ απέκρουσε με δυσκολία την μπάλα. Στην επαναφορά ο Παρούτης πήγε να μπει στην φάση, έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι. Η επαναληπτική προβολή δείχνει ότι ο Γκούρουπετς παίρνει μπάλα και σωστά δεν υποδείχθηκε παράβαση.
20′ Απευθείας φάουλ του Τεχέρα έξω.
30′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα του Γκερέρο, τακουνάκι του Μραζ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο.
34′ ΓΚΟΛ. Ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός. Ο Κορομά πρόλαβε τον Μπαισίνιο, γύρισε στον Χαραλάμπους ο οποίος με ωραίο κοντρόλ και τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

42′ Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Στέφανος Χαραλάμπους έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
43′ Κερδίζει πέναλτι η Ανόρθωση σε μαρκάρισμα του Αντωνίου από τον Χαραλάμπους.
45′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Ανόρθωση. Ο Τεχέρα δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα παρά την προσπάθεια του Μολ που έπεσε στην σωστή γωνιά και μάλιστα άγγιξε και λίγο την μπάλα.

46′
Αλλαγή για την Ολυμπιακό. Ο Άλτσεους πέρασε στην θέση του Δόση.
55′ ΓΚΟΛ. 2-1. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ ο Ολυμπιακός και παίρνει εκ νέου προβάδισμα. Ο Κορομά κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Μπαισίνιο έβγαλε την άμυνα αλλά η μπάλα κατέληξε στον Χαραλάμπους που με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

61′ Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Χριστοφή, Κορρέα και Ουαρίς, έξω Ιωάννου, Χαρογιάν κα Παρούτης.
67′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λιασίδης πέρασε στην θέση του Χαραλάμπους.
80′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα Χέντρικς και Κα, έξω Κορομά και Ψύχας.