Μεγάλη εμφάνιση και τεράστια πρόκριση για τη Νέα Σαλαμίνα στα προημιτελικά του Κυπέλλου Coca Cola.
Οι «ερυθρόλευκοι» σε μονό παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» επικράτησαν 4-0 της ΑΕΚ και έκλεισαν την θέση τους στους «8».
Ο Μποτεάκ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 20ο λεπτό, ο Καρλίτος στο 52’ έκανε το 2-0, ενώ ο Ντορεγκαράι στο 80’ και στο 90+3’ με άλλα δύο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
Η ΑΕΚ  ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μάμα με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 90+1.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Οφόρι, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Άδωνη, Καρλίτος, Σεργίου, Μάντζεκ, Μποτεάκ (71′ Κκουμουρής), Φλοριάν (80′ Ντορεγκαράι), Τσίκο
Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο,  Κλίμοβιτς, Φράγκος, Νικολάου,  Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φελίπε.

ΑΕΚ: Τούμπας, Σανχούρχο (80′ Λουίς Γκουστάβο), Ρομό, Τρισκόφσκι (46′ Λόπες), Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (65′ Ολατούντζι), Χριστοφόρου, Ανδρέου (46′ Γκονζάλεθ), Γκιούρτσο, Μάμας, Ασάντε (46′ Φαράζ)
Στον πάγκο: Πίριτς, Γκόρντιτς, Γκονζάλεθ, Κάσας,Γκαρσία, Ροσάλες, Πονς, Ναούμ.

Έναρξη αγώνα.
9′
Απειλεί η Νέα Σαλαμίνα. Καλό σουτ του Τσίκο έξω.
11′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ λίγο έξω.
13′ Απειλεί η ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι από πλάγια θέση στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.
18′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μποτεάκ έστρωσε ωραία στον Μάντζεκ ο οποίος εξαπέλυσε έναν κεραυνό εκτός περιοχής αλλά είχε την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Τούμα. Στην ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Εγγλέζου, το VAR το έλεγξε και ο διαιτητής αφού είδε ξανά την φάση υπέδειξε παράβαση.
20′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα. Ο Μποτέακ από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Τούμπα.

24′
Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φαόυλ του Γκιούρτσο, κεφαλιά του Ανδρέου αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
29′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα-σουτ του Εγγλέζου, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
42′ Κεφαλιά του Τρισκόφσκι έξω.
45+4′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Το φάουλ του Εγγλέζου σταμάτησε στο δοκάρι.
ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Μέσα Γκονζάλεθ, Φαράζ και Λόπες, έξω οι Ανδρέου, Ασάντε και Τρισκόφσκι.
52′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η Νέα Σαλαμίνα. Λάθος πάσα του Χριστοφόρου, έκλεψε ο Τσίκο ο οποίος άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Καρλίτος ο οποίος σαν τελικός αποδέκτης με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

63′ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μποτέακ κινήθηκε ωραία, έκανε το σουτ, ο Τούμπας με τα ακροδάκτυλα άγγιξε την μπάλα και την έστειλε στο αριστερό του δοκάρι.
80′ ΓΚΟΛ. 3-0. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ η Νέα Σαλαμίνα. Σε μια αντεπίθεση ο Καρλίτος έκανε το πλασέ, η μπάλα χτύπησε στον Ντορεγκαράι και κατέληξε στα δίχτυα.
90+1′
Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μάμα για δυνατό φάουλ στον Μαργκάσα.
90+3′ ΓΚΟΛ. 4-0. Ο Ντορεγκαράι βγήκε μόνος και με υποδειγματικό παλσέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.