Ο Ανδρέας Μακρής στο 56’ έμελλε να είναι ο ποδοσφαιριστής που έδωσε μία τεράστια νίκη στην ΑΕΛ αι αντίστοιχα, τερμάτισε το αήττητο σερί του ΑΠΟΕΛ με προπονητή το Μιλόγεβιτς.
Η ομάδα της Λεμεσού, πανηγύρισε μία παλικαρίσια νίκη, λίγα 24ωρα πριν την αναμέτρηση με τον Απόλλων στο κύπελλο και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στον αγώνα της Τετάρτης, ενώ το ΑΠΟΕΛ που ήταν μέτριο ( για μία ακόμα φορά) υποχώρησε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

ΑΕΛ: Μούριελ Τεισέιρα, Κάσα (36′ Μακρής), Ζτραβκόφσκι, Μπεραχίνο, Μιραλάς (88′ Παπαφώτης), Σάντος, Τσιμπόλα, Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Σις (90+7′ Μιλιντσεάνου)
Στον πάγκο: Φερνάντες, Παπαφώτης, Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Μιλιτσεάνου, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Σατσιάς (68′ Ντογκαλά), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (68′ Εφραίμ), Σαρφό, Δώνης (73′ Ηλία)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι,  Νταουσβίλι, Τσεπάκ,  Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Μορέιρα.

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

9′
Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ αλλά τον πρόλαβε ο Μούριελ.
13′ Γύρισμα του Σάντος από δεξιά, το πλασέ του Μπεραχίνο δεν ήταν καλό και κατέληξε στα χέρια του Μπέλετς.
14′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Από καλή θέση ο Μαρκίνιος έστειλε την μπάλα έξω.
32′ Μεγάλη φάση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σατσιάς έπιασε ένα πολύ καλό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
36′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Κάσα και πέρασε στην θέση του ο Μακρής.
45+1′ Απειλεί η ΑΕΛ. Ο Μιραλάς βρήκε χώρο, έπιασε ένα δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Μπέλετς σε εξαιρετική απόκρουση στην δεξιά γωνιά του.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
52′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια προσποιήθηκε ωραία στην περιοχή, έκανε το ψιλοκρεμαστό πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του εξουδετερωμένου Μούριελ.
56′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ. Ο Μιραλάς έκανε την μπαλιά από αριστερά και ο Μακρής με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

65′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μπαλιά του Μαρκίνιος, προτού η μπάλα φτάσει στον Κβιλιτάια που ήταν έτοιμος να σκοράρει, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπιλοβάρ.
68′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Ντογκαλά και Εφραίμ, έξω Σατσιάς και Μαρκίνιος.
81′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ κατέβασε ωραία στην περιοχή, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το πλασέ αλλά ο Μούριελ απέκρουσε με το δεξί πόδι.
90+4′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Εφραίμ για φάουλ στον Παπαφώτη.