Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια που ήταν η θριαμβεύτρια του ντέρμπι με τον Απόλλωνα.
Οι πράσινοι επικράτησαν 2-0 των γαλάζιων στο ΓΣΠ, τους έπιασαν στην βαθμολογία αλλά υπερτερούν στην ισοβαθμία και φιγουράρουν πλέον στην 5η θέση.
Ο Μπρούνο πολύ νωρίς στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια, ο Απόλλωνας αντέδρασε, πίεσε αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει μέχρι το τέλος του α’ ημίχρονου.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στην επανάληψη, είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Χέντι (απέκρουσε ο Ουζόχο), είχαν και άλλες προϋποθέσεις αλλά δεν έβαλαν την μπάλα στο πλεκτό.
Σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο η Ομόνοια πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Κακουλλή στο 74’ και κάπου εκεί η σεμνή τελετή στο ΓΣΠ έλαβε τέλος. Ο Απόλλωνας έκανε την προσπάθεια του αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Ψάλτης (84′ Γιούστε), Μπρούνο, Λοϊζου (64′ Μπάρκερ), Κίτσος, Ανσαριφάρντ (78′ Χαραλάμπους), Μπασιρού, Λανγκ, Κούσουλος (78′ Κασάμα), Μίλετιτς, Χούπερ (64′ Κακουλλής).
Στον πάγκο: Φαμπιάνο, Παναγή, Μάταβς, Λέζιακς, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ, Μπεζούς.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Βουκασίν, Πίττας, Ρέθιο (74′ Χάμπος), Ίλιεφ (46′ Χέντι), Σπόλιαριτς (46′ Βα), Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι (65′ Σαχάρ), Μαυρίας, Ζράντι (74′ Ντιγκινί).
Στον πάγκο: Πεισότο, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Νταμπό, Μαλεκκίδης,  Παναγιώτου, Γιόστεν

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

Περίπου 5.500 οπαδοί βρίσκονται στις κερκίδες του ΓΣΠ.
3′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Λοίζου άλλαξε με τον Ανσαριφάρντ από δεξιά, ο Ιρανός έκανε το γύρισμα, ο Χούπερ άφησε στον Μπρούνο ο οποίος ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10′
Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Μετά από φάουλ του Μπρούνο η μπάλα έφτασε στον Μίλετιτς οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
16′ Αδύναμο σουτ του Πίττα στα χέρια του Ουζόχο.
20′ Ο Ίλιεφ μπήκε στην περιοχή αλλά βγήκε ο Ουζόχο και τον πρόλαβε.
38′  Σουτ του Κούσουλου έξω.
39′ Μετά από προσπάθεια του Ζράντι η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Σπόλιαριτς ο οποίος έπιασε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
Τέλος α΄ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Χέντι και Βα, έξω Ίλιεφ και Σπόλιαριτς.
47′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Γυριστό σουτ του Χέντι από καλή θέση, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
Διατέθηκαν 4.937 εισιτήρια.
59′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Χούπερ βρέθηκε απέναντι από τον Δημητρίου μετά από κομπίνα με τον Μπρούνο, ο Άγγλος έκανε το σουτ αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε και κράτησε το 1-0.
64′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Κακουλλής και Μπάρκερ, έξω Χούπερ και Λοίζου.
65′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Αλεσάμι πέρασε ο Σαχάρ.
70′ Σουτ του Σαχάρ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
70′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά από κόρνερ του Ζράντι, ο Χέντι έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ουζόχο πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ.
73′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Χάμπος Κυριάκου και Ντιγκινί, έξω Ρέθιο και Ζράντι.
74′ Κεφαλιά του Ρομπέρζ στα χέρια του Ουζόχο.
75′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η Ομόνοια. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση από δεξιά ο Ψάλτης έκανε το γύρισμα και ο Κακουλλής σαν σίφουνας με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
78′
Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Χαραλάμπους και Κασάμα, έξω Ανσαριφάρντ και Κούσουλος.
80′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Συρτή μπαλιά του Μαυρία, ο Ντιγκινλί ήξταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Ουζόχο έπεσε, άγγιξε την μπάλα και της άλλαξε πορεία.