«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (25-15, 25-15, 25-16)

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως επικράτησε με 3-0 σε 1 ώρα και 39’ στο προσφυγικό ντέρμπι της Ανόρθωσης στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»  Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ΟΠΑΠ πρωταθλήματος Α Γυναικών.
Η Ολυμπιάδα διατήρησε το αήττητό της και βρίσκεται στην κορυφή με δυο νίκες ενώ η Ανόρθωσις δέχθηκε την ήττα μετά τη νίκη της πρεμιέρας.
Η Ολυμπιάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και προηγήθηκε 07-03. Η Ανόρθωσις μείωσε, αλλά η ομάδα του Νικολάκη κρατούσε το προβάδισμα 12-07. Η Ολυμπιάδα στη συνέχεια ξέφυγε και κέρδισε το πρώτο σετ 25-15 σε 21’.
Η Ολυμπιάδα Ν. έκανε φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 20-09 για να επιβληθεί τελικά με 25-15 σε 20’ αφού η Ανόρθωσις προσπάθησε να μειώσει. Με τον τρόπο αυτό διαμορφώθηκε το 2-0 σετ.
Η μορφή του αγώνα στο τρίτο σετ άλλαξε με την Ανόρθωση να βελτιώνεται. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 13-13 με την Ολυμπιάδα να δημιουργεί «μαξιλαράκι» τεσσάρων πόντων 19-15. Το προβάδισμα των Νεαπολιτισσών αυξήθηκε για να κερδίσουν το σετ με 25-16 σε 22’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Hudima. Mudritskaya, Λεωνίδου, Drodz, Κωνσταντίνου, Ριαλά – Χριστοφόρου, Κούτα – Αλλαγές: Donchuk, Μανίταρου.
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Γ. ΓΚΙΤΖΕΚΟΣ): Ιωάννου, Ζεμπύλα, Χαραλάμπους,  KarinaMaciagowsk, Δημητρίου, Ardila – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Βασιλείου, Θεμιστοκλέους, Τζιακίδου

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΑΡΗΣ 3-0 (25-09, 25-16,25-21)
Την πρώτη της νίκη στο 48ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών πέτυχε η Lemesos Volleyball. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής επιβλήθηκε με 3-0 σε 1 ώρα και 08’  του Άρη Πολεμίου στο Λύκειο Πολεμιδιών.
Οι «ροζ» ήταν ανώτερες στα δυο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο έγινε ντέρμπι με την ομάδα  του Πολεμίου να διεκδικεί επί ίσοις όροις το σετ και να χάνει στο τέλος με 25-21
Οι «ροζ» κυριάρχησαν στο πρώτο σετ που κέρδισαν 25-09 σε 18’. Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο σετ με την Lemesos Volleyball να επικρατεί 25-16 σε 20’ και να αυξάνει σε 2-0 σετ.
Στο τρίτο σετ ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι και δυσκόλεψε την Lemesos Volleyball (11-11). Στη συνέχεια οι παίκτριες του Α. Σπύρου πήραν το προβάδισμα, αλλά οι «πράσινες» προσπαθούσαν να μείνουν στο σετ 21-19. Οι «ροζ» στα τελικά στάδια κατάφεραν να καθαρίσουν το σετ με 25- 21 σε 24’ και τον αγώνα 3-0 σετ.
LEMESOS VOLLEYBALL (A. ΣΠΥΡΟΥ):Van der Ween, Α. Ιωάννου, Ν. Στυλιανού, Fusiger, Σιαπάνη, Gonsalves- Λίμπερο: Μιχαήλ, Καραολή – Αλλαγές Κέστα
ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ (Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Μ. Κουππή, Kodyrova, Πέτρου, Khovalkina, Dubovaya, Παπά – Λίμπερο: Α. Παπά – Αλλαγές: Ρ. Κουππή, Χατζηευσταθίου.