Η έντονη βροχόπτωση… βάρυνε τον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ και στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ομόνοια και τη Νέα Σαλαμίνα ο διαιτητής Κυριάκος Αθανασίου διέκοψε το παιχνίδι.
Μετά από ένα 10λεπτο επέστρεψε με τους βοηθούς του για να δει την κατάσταση ρίχνοντας την μπάλα στο γρασίδι και αποφάσισε να μην συνεχιστεί το παιχνίδι καθώς το γήπεδο ήταν ακατάλληλο.
Την ώρα της διακοπής η Νέα Σαλαμίνα ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη στο γκολ του Τιάγκο στο 50ο λεπτό.
Πιθανότατα το παιχνίδι θα συνεχιστεί την Τρίτη 18 Οκτωβρίου και θα παιχτούν τα εναπομείναντα 23 λεπτά.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ…
Έναρξη αγώνα με 3λεπτη καθυστέρηση.
Το παιχνίδι άρχισε χωρίς την λειτουργία του VAR.
8′ Σουτ του Οφόρι αδύναμο έξω.
9′ Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Ο Ζαχαρίου μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας από θέση μέσα δεξιά αλλά με εξαιρετική άμυνα ο Άδωνη απέκρουσε σε κόρνερ.
10′ Σουτ του Μπεζούς στα χέρια του Μελίσσα.
14′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Εκτελέστηκε το κόρνερ από αριστερά, ο Γιούστε έπιασε τη δυνατή κεφαλιά και ανάγκασε τον Μελίσσα σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.
15′ Καλό συρτό σουτ του Χαραλάμπους, απέκρουσε και πάλι στην δεξιά του γωνιά ο Μελίσσας.
17′ Σουτ του Φελίπε αδύναμο στα χέρια του Ουζόχο.
21′ Κίτρινη κάρτα στον Κασάμα για διαμαρτυρία.
24′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μάντζεκ από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Ουζόχο σε δύσκολη απόκρουση.
30′ Καλό σουτ του Κασάμα εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
36′ Απειλεί η Ομόνοια. Ο Λέζιακς εξαπέλυσε έναν κεραυνό και ανάγκασε τον Μελίσσα σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.
40′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Τιάγκο πέρασε στην θέση του τραυματία Μιγκελίτο.
44′ Γύρισμα του Μπεζούς, πρόλαβε ο Σεργίου να διώξει σε κόρνερ μπροστά από τον Μπρούνο.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
48′
Καλό σουτ του Ντορεγκαράι και ο Ουζόχο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.
50′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα. Ο Τιάγκο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και δεν πανηγύρισε σεβόμενος το πέρασμα του από την Ομόνοια.

55′
Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ζαχαρίου από καλή θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
67′ Διακοπή στο παιχνίδι λόγω έντονης βροχόπτωσης και βαρετού αγωνιστικού χώρου.
ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Μπρούνο, Κασάμα, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (54′ Χούπερ), Ζαχαρίου, Λανγκ, Χαραλάμπους, Μπεζούς (54′ Παπουλής).
Στον πάγκο: Παναγή, Λοϊζου, Μπάρκερ, Κίτσος, Μπασιρού, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Βενιζέλου, Σάββα, Κακουλλής

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μάντζεκ (63′ Μαργκάσα), Καρλίτος, Μιγκελίτο (40′ Τιάγκο), Φελίπε, Οφόρι, Κουμουρής (63′ Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι
Στον πάγκο: Κίσσας, Νάτκοβιτς, Μπανζά, Σταλόνε,  Φράγκος, Νικολάου, Φλοριάν, Λέουκο, Τιάγκο, Ντιακιτέ

ΣΚΟΡΕΡ: 50′ Τιάγκο