Έπαιξε με τη φωτιά η ΑΕΚ αλλά τελικά… δεν κάηκε! Μολονότι προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο του αγώνα με τον Ολυμπιακό με αυτογκόλ του Καρτασιάν στο 7’ και γκολ του Τρισκόφσκι στο 44’, οι «μαυροπράσινοι» της έβαλαν δύσκολα αφού μέσα σε έξι λεπτά ισοφάρισαν (50’ Χέντρικς, 56’ Ψύχας) ωστόσο η ομάδα του Χοσέ Λουΐς Όλτρα κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη, «χτυπώντας» στις καθυστερήσεις, πρώτα με τον Ράφα Λόπες στο 90+2’ με ασίστ του «Τρίσκο», ο οποίος στο 90+4’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2, όντας ως ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με δύο γκολ και μία ασίστ! Η ΑΕΚ πήρε μία δύσκολη νίκη αλλά πολύτιμη, στα έκτα γενέθλια της «Αρένα»!

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Χριστοφόρου (71′ Ροσάλες), Μάμας (60′ Λέδες), Πονς, Ναούμ (60′ Ρόμο), Ασάντε (71′ Λόπες), Άλτμαν (90+5′ Μιλίτσεβιτς), Τρισκόφσκι.
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Λέδες, Ρόμο, Λόπες, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Ολατούντζι, Ανδρέου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Καρτασιάν, Έσελινγκ, Ιωάννου (66′ Σλόγκαρ), Μπάρντι (46′ Κυριάκου), Σάλι (74′ Κορόμα), Δόσης, Ευτυχίδης (66′ Σλόγκαρ), Νάνι (46′ Ψύχας), Πεχλιβάνης, Χέντρικς.
Στον πάγκο: Τσαρλς, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Ψύχας, Σλόγκαρ, Κυριάκου, Ζευκής, Κορόμα.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τόμοβιτς, Ναούμ, Άλτμαν, Εγγλέζου (3η), Λόπες / Νάνι (3η), Έσελινγκ, Ψύχας, Σάλι, Δόσης, Κορόμα, Ιωάννου
ΣΚΟΡΕΡ: 7′ Καρτασιάν (αυτογκόλ), 44′ Τρισκόφσκι, 90+2′ Ράφα Λόπες, 90+4′ Τρισκόφσκι / 50′ Χέντρικς, 56′ Ψύχας

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
7’ 1-0 Η ΑΕΚ! Γύρισμα του Εγγλέζου στην περιοχή, ο Καρτασιάν στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!
11’ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εκτέλεση κόρνερ, πλασέ Τρισκόφσκι στην περιοχή, απέκρουσε ο Μολ.
13’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ, ο Χριστοφόρου έπιασε την κεφαλιά όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!
17’ Κίτρινη στον Τόμοβιτς για φάουλ με το χέρι στον Σάλι.
20’ Κίτρινη στον Ναούμ για φάουλ στον Μπάρντι.
22’ Κίτρινη στον Άλτμαν για διαμαρτυρία.
23’ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Δυνατό σουτ του Εγγλέζου εκτός περιοχής, δύσκολη απόκρουση από τον Μολ.
27’ Κίτρινη στον Νάνι για φάουλ στον Πονς.
32’ Καλό σουτ του Άλτμαν, απέκρουσε ο Μολ.
38’ Κίτρινη στον Έσελινγκ για φάουλ στον Άλτμαν.
39’ Σουτ από τον Τρισκόφσκι εντός περιοχής, έξω.
43’ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χέντρικς έκανε το πλασέ εντός περιοχής, η μπάλα πέρασε έξω.
44’ 2-0 Η ΑΕΚ! Με κεφαλιά ο Τρισκόφσκι διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 7-1 (5-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 5-1
ΚΑΤΟΧΗ: 57-43%
ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαιο το αποτέλεσμα στο α’ ημίχρονο. Η ΑΕΚ είναι πολύ ανώτερη του Ολυμπιακού, έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες κι εκμεταλλεύτηκε δύο για να πάρει ένα ισχυρό προβάδισμα.

46’ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Κυριάκου και Ψύχας αντί Νάνι και Μπάρντι.
47’ Σουτ του Πεχλιβάνη εκτός περιοχής, έξω.
50’ 2-1 ΜΕΙΩΝΕΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Με πλασέ του Χέντρικς εντός περιοχής!
54’ Σουτ από τον Τρισκόφσκι, έκοψε ο Μολ.
56’ 2-2 ΙΣΟΦΑΡΙΣΕΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Με δυνατό σουτ του Ψύχα εντός περιοχής!
60’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Ρόμο και Λέδες αντί Ναούμ και Μάμα.
61’ Κίτρινη στον Εγγλέζου για φάουλ στον Ιωάννου. Είναι η 3η και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς.
63’ Κίτρινη στον Ψύχα γιατί απώθησε τον Εγγλέζου στη συνέχεια.
66’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σλόγκαρ αντί του Ευτυχίδη.
68’ Σουτ από τον Πεχλιβάνη, έξω! Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
70’ Κίτρινη κάρτα στον Σάλι.
71’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Ροσάλες και Λόπες αντί Χριστοφόρου και Ασάντε.
72’ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Πλασέ του Τρισκόφσκι στην περιοχή, απέκρουσε ο Μολ.
73’ Κίτρινη στον Δόση για δυνατό φάουλ στον Τρισκόφσκι.
74’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κορόμα αντί του Σάλι.
75’ Κίτρινη στον Κορόμα για φάουλ στον Λέδες.
76’ Κεφαλιά από τον Άλτμαν, απέκρουσε ο Μολ.
82’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Εγγλέζου από κοντά έκανε το σουτ, έδιωξε πάλι ο Μολ!
83’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Έσελινγκ που χτύπησε στο κεφάλι, μέσα ο Μουκτάρης.
84’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Άλτμαν, η μπάλα στο δοκάρι!
86’ Νέα διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Ρόμο απομάκρυνε λίγο μπροστά από τη γραμμή ο Κυριάκου, νέο σουτ του Τρισκόφσκι έδιωξε ξανά ο Μολ!
90+1’ Κίτρινη στον Ιωάννου.
90+2’ 3-2 Η ΑΕΚ! Με πλασέ του Ράφα Λόπες στην περιοχή!
90+3’ Κίτρινη στον Λόπες γιατί έβγαλε τη φανέλα.
90+4’ 4-2 Η ΑΕΚ! Με πλασέ του Τρισκόφσκι εντός περιοχής!
90+5’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μιλίτσεβιτς αντί Άλτμαν.