Ούτε στην Περιστερώνα έκανε… στάση το τρένο που ονομάζεται Πάφος FC! Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ επικράτησε της Δόξας με 3-0 στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή/Γλαύκος Κληρίδης», συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα μένοντας μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας!
Δικαιότατη νίκη για την παφιακή ομάδα, ήταν πολύ καλύτερη από τη Δόξα που δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Βαλακάρι στο 44’ άνοιξε το σκορ με ένα καταπληκτικό γκολ, από τα καλύτερα της σεζόν και μέσα σε ένα δίλεπτο οι Αμπντουραχίμι (81’) και Ζάιρο (83’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΟΞΑ: Σισκόσκι, Αντενόν, Στυλιανού, Μπένι (62′ Ασαμόα), Κέρλα (62′ Μέσκα), Ίλιτς (87′ Σιαθάς), Τιντζιανί, Καραμανώλης, Βαγιέχο, Σόμπτσικ (62′ Αμπντουλάχι), Σαντίκ.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μεσέν, Ιωσηφίδης, Ασαμόα, Ροδαλέγκα, Σιαθάς, Αμπντουλάχι, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα, Κάργκμπο.
ΠΑΦΟΣ FC: Άντος, Ικόκο, Ζουνίνιο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ντράγκομιρ, Κανέ (86′ Ναμ), Βαλακάρι (80′ Αμπντουραχίμι), Σεμέδο (89′ Αλ Γκαντιούι), Τάνκοβιτς (86′ Χέσταντ), Ζάιρο (86′ Χότσκο).
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιούι, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Ζοάο Πέδρο.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κανέ, Σεμέδο
ΣΚΟΡΕΡ: Βαλακάρι (44′), Αμπντουραχίμι (81′), Ζάιρο (83′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3’ Πέφτει στην περιοχή ο Ζάιρο, «παίζεται από τον διαιτητή. Εξετάστηκε η φάση από το VAR, σωστή η απόφαση.
10’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντράγκομιρ, απέκρουσε ο Σισκόφσκι.
24’ Μακρινό σουτ του Κβίντα, έξω.
33’ Κίτρινη στον Κανέ για διαμαρτυρία.
43’ Σουτ του Ζάιρο, απέκρουσε ο Σισκόφσκι.
44’ 0-1 Η ΠΑΦΟΣ FC! Φοβερό γκολ του Βαλακάρι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής! Από τα καλύτερα γκολ της σεζόν!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 0-4 (0-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-0
ΚΑΤΟΧΗ: 43-57%
ΣΧΟΛΙΟ: Σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο από πλευράς φάσεων (ήταν πραγματικά ελάχιστες), μέτρησε η ποιότητα του Βαλακάρι. Ο Φινλανδός είναι αυτός που άλλαξε τα δεδομένα στο ματς στο 44’, με έναν… κεραυνό πετυχαίνοντας ένα από τα ομορφότερα γκολ της σεζόν…
49’ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC! Σουτ του Σεμέδο απέκρουσε ο Σισκόφσκι όπως και το νέο σουτ του Ικόκο στην περιοχή, κεφαλιά του Ζάιρο κοντράρει η μπάλα, κόρνερ!
57’ Σουτ του Ζάιρο εντός περιοχής, απέκρουσε ο Σισκόφσκι.
62’ Αλλαγές για τη Δόξα. Μέσα οι Αμπντουλάχι, Ασαμόα και Μέσκα, αντί Σόμπτσικ, Μπένι και Κέρλα.
75’ Κίτρινη στον Σεμέδο.
76’ Ευκαιρία για την Πάφος FC. Σουτ από τον Ντράγκομιρ από καλή θέση, έξω.
77’ Με πλασέ του Σεμέδο εντός περιοχής η Πάφος FC σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται μέσω VAR!
80’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Αμπντουραχίμι αντί του Βαλακάρι.
81’ 0-2 Η ΠΑΦΟΣ FC! Δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, ο Αμπντουραχίμι με δυνατό πλασέ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Εξετάζεται η φάση από το VAR, επικυρώνεται το γκολ!
83’ 0-3 Η ΠΑΦΟΣ FC! Με πλασέ του Ζάιρο στην περιοχή!
86’ Αλλαγές για την Πάφος FC. Χότσκο, Χέσταντ και Ναμ αντί Κανέ, Ζάιρο και Τάνκοβιτς.
87’ Αλλαγή για τη Δόξα. Σιαθάς αντί Ίλιτς.
89’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Αλ Γκαντιούι αντί Σεμέδο.