Με γκολ του Καζού ο οποίος… πλήγωσε την πρώην του ομάδα, ο Άρης έφυγε με μεγάλο διπλό από το ΓΣΠ επικρατώντας 1-0 του ΑΠΟΕΛ.
Η ομάδα του Σπιλέφσκι στο α’ ημίχρονο έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα και το έκανε περίφημα. Έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία στο 14’, αλλά στο 18’ δεν συγχώρησε ο Καζού και έκανε το 1-0.
Αυτό που έκαναν οι φιλοξενούμενοι ήταν να διαχειριστούν ανάλογα το υπέρ του σκορ και τα κατάφεραν εξαιρετικά.
Στην επανάληψη δεν άφησαν το ΑΠΟΕΛ να απειλήσει, ο Σπιλέφσκι με την πάροδο του χρόνου… έσφιξε την ομάδα του που στο τέλος πήρε τη νίκη και με τους εννιά βαθμούς πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μπέλετς, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ (82′ Φεράρι), Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (55′ Βιγιαφάνες), Ντάλσιο (55′ Μπλουμ), Ντογκαλά (55′ Κβιλιτάια), Μαρκίνιος, Μάγκλιτσα (82′ Μορέιρα)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου

ΑΡΗΣ (Αλ.Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μπένγκτσον (46′ Στρούσκι), Μπράουν (84′ Ντελμίρο), Γκομίς (46′ Κακόριν), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (77′ Γιαμπλόσκι), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα (66′ Σπόλιαριτς)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ…
Περίπου 10.000 θεατές βρίσκονται στις κερκίδες του ΓΣΠ.
1′ Κεφαλιά του Ντάλσιο έξω.
6′ Αδύναμο γύρισμα του Καρώ στον Μπέλετς, προσπάθησε να μπει στην φάση ο Γκομίς αλλά  πρόλαβε και έδιωξε ο Σλοβένος τερματοφύλακας.
9′ Μακρινή μπαλιά του Τσεπάκ, προσπάθησε να ελευθερωθεί ο Μάγκλιτσα αλλά πρόλαβε ο Βανά, βγήκε έγκαιρα και μάζεψε την μπάλα.
11΄ Ωραία πάσα του Ντογκαλά στον Ντάλσιο, μυρίστηκε την φάση ο Βανά, βγήκε μακριά από την εστία του και έδιωξε την μπάλα.
13′ Καλή προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γουίλερ κατέβηκε από αριστερά, άδειασε τον Γιαγκό, έκανε την σέντρα αλλά ο Μουσούντα πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα.
14′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Άρη. Αρχικά ο Μπέλετς πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση στο τετ-α-τετ με τον Γκομίς, ο Καζού ακολούθησε την φάση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
18′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Άρης. Ο Γκομίς έδωσε στον Καζού ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς.

23′
Κίτρινη κάρτα στον Μουσούντα.
28′ Κίτρινη κάρτα σε Τσεπάκ (ΑΠΟΕΛ) και Καζού (Άρης).
30′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαμπίκα για χτύπημα στον Κρέσπο.
37′ Μακρινό σουτ του Μαγιαμπέλα ψηλά έξω.
41′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Εκτέλεση φάουλ από τον Τσεπάκ από την γραμμή τη μεγάλης περιοχής, ο Βανά ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
43′ Συρτή μπαλιά του Καζού, Γκομίς και Μπένγκστον αιφνιδιάστηκαν και δεν έσπρωξε κάποιος την μπάλα στα δίχτυα.
Τέλος α’ ημιχρόνου
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου…

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Έμειναν στα αποδυτήρια Μπένγκτσον και Γκομίς και πέρασαν στο παιχνίδι Στρούσκι και Κακόριν.
55′ Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Πέρασαν στο παιχνίδι Κβιλιτάια, Βιγιαφάνες και Μπλουμ αντί των  Ντογκαλά, Σαρφό και Ντάλσιο.
60′ Διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο ΑΠΟΕΛ για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπαμπίκα για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Καρώ.
66‘ Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Μπαμπίκα πέρασε ο Σπόλιαριτς.
68′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μαγαιμπέλα άδειασε τον Κρέσπο, έπιασε με την πρώτη το σουτ και ανάγκασε τον Μπέλετς σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.
70′ Σέντρα του Μαρκίνιος, ο Μπρόρσον πήρε την μπουκιά από το στόμα των Μάγκλιτσα και Μπλουμ.
72′ Σουτ του Κακόριν από πλάγια έξω.
77′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μαγιαμπέλα, μέσα ο Γιαμπλόσκι.
79′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Άρη Αλεξέι Σπιλέφσκι για διαμαρτυρίες.
80′ Σουτ του Σπόλιαριτς έξω.
82‘ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μάγκλιτσα και Γουίλερ πέρασαν εκτός και πέρασαν στις θέσεις τους οι Μορέιρα και Φεράρι.
90+1′ Γυριστό σουτ του Μπλουμ, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια.