Η Μπότεβ… υπό το βλέμμα του ΑΠΟΕΛ (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ), δεν έκανε την αρχή που θα ήθελε, καθώς ηττήθηκε με 1-0 στην πρεμιέρα του Βουλγαρικού πρωταθλήματος από τη Χέμπαρ. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν ευκαιρίες, είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν κατάφεραν να τη στείλουν στα δίχτυα. Ότι έκανε δηλαδή στο 77’ ο Τόνεφ, για τους φιλοξενούμενους με μακρινό σουτ, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.
Στο 70’ μετά από χρήση του VAR, ο ρεφ δεν έδωσε πέναλτι για την προσεχή αντίπαλο του ΑΠΟΕΛ στο Κόνφερενς Λιγκ.

ΜΠΟΤΕΒ (3-4-2-1): Χάνκιτς, Φαν Χέρτουμ, Γκένεφ, Πουντσέτς, Μίνκοφ (83′ Μπόνεφ), Μέρτενς (90′ Μπαλτάνοφ), Ναντί (86′ Ακέρε), Κονατέ, Τόνεφ,  Τόκου, Μπαροάν.
Στον πάγκο: Αργκιλάσκι, Σλάβκοφ, Τσέρνεφ, Μονίρ.

ΧΕΜΠΑΡ (3-4-3)
: Ντεμπερλίεφ, Μ. Μιχαΐλοφ, Κρούμοφ, Οσύρα, Ταρτόφ, Μάνεφ, Ι. Μιχαΐλοφ (64′ Τσαφόρβσκι), Λομπόφ, Χαμπντίεφ (90 Σεργκέιρα), Τόνεφ, Κνέζεβιτς.
Στον πάγκο: Ντιμόρ, Μπονάνι, Κρεμένοβιτς, Μποζούρκιν, Γιόβτσεφ.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
5′ Συντριπτική η κατοχή μπάλας από την Μπότεβ που φτάνει στο 83%.
15′ Πλασέ του Ιβάιλο Μιχαΐλοφ, πέφτει και μπλοκάρει ο Χάνκιτς.
23′ Μακρινό σουτ του Τόνεφ το οποίο μπλοκάρεται.
32′ Ο Τόκου έκανε την ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, πραγματοποίησε και το σουτ, όμως ο κίπερ των φιλοξενουμένων ήταν σε ετοιμότητα.
36′ Κεφαλιά του Γκένεφ, πέφτει και μαζεύει ο Ντεμπερλίεφ.
45′ Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
47′ Σουτ από τον Μέρτενς, άουτ.
70′ Ο ρεφ μετά από χρήση του VAR δεν δίνει πέναλτι για την Μπότεβ.
71′ Άστοχη η κεφαλιά του Μπαροάν.
77′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τόνεφ με σουτ από απόσταση ανοίγει το σκορ.