Μπορεί το κίνητρο πολλές φορές στο ποδόσφαιρο να κάνει τη διαφορά, αλλά στην προκειμένη περίπτωση η καλύτερη ομάδα είχε τον πρώτο λόγο και τη νίκη στη Νεάπολη! Ο λόγος για τον Ιωνικό, που παρά το γεγονός ότι δεν κυνηγά τίποτα σε βαθμολογικό επίπεδο, επικράτησε 5-1 του Aπόλλωνα Σμύρνης φτάνοντας πολύ εύκολα σε ακόμα ένα τρίποντο στη διαδικασία των playouts.
Η ομάδα του Δημήτρη Σπάνου πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Κιάκο να πετυχαίνει δύο (26’, 39’) στο πρώτο μισό και τους Άοσμαν (61’), Κάστρο με αυτογκόλ (87’) και Καμπράλ (92’) να διαμορφώνουν τον θρίαμβο των γηπεδούχων.
Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε μειώσει σε 2-1 με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου με την κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 49’.
Πλέον, ο Απόλλων Σμύρνης απέχει 4 βαθμούς από την προτελευταία θέση και θέλει οπωσδήποτε τη νίκη την επόμενη αγωνιστική κόντρα στη Λαμία για να έχει ελπίδες για να βρεθεί στο μπαράζ της παραμονής.