Με… ανάσταση στην επανάληψη η Δόξα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΠΑΕΕΚ στο τελευταίο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της β’ φάσης.
Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους επικράτησε 3-0 και έκανε άλλο ένα σημαντικό βήμα για παραμονή στην κατηγορία εκμεταλλευόμενη στο έπακρο την ήττα του Εθνικού Άχνας από τον οποίο ξέφυγε εκ νέου 8 βαθμούς.
Η Δόξα ήταν… άφαντη στο α’ ημίχρονο αλλά στην επανάληψη σχεδόν ότι ευκαιρία βρήκε την έκανε γκολ και υλοποίησε τον στόχο της.
Το σκορ άνοιξε στο 57’ ο Σαντίκ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Εμπραλίτζε, για να κάνει το 2-0 ο Μπένι στο 61’. Το τελικό 3-0 ήρθε από τον Εμπραλίτζε στο 73ο λεπτό.

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): Παναγιώτου, Ολιβέιρα, Χαραλάμπους (75′ Τίμερμανς) , Βαρέλα (46′ Δημητρίου), Μπάμπιτς (75′ Παττίχης), Κωμοδίκης (64′ Ενόχ), Αμερόγκεν, Κούρος, Φραγκέσκου, Νούνιτς (64′ Ορ), Νεοφύτου.
Στον πάγκο: Μαυρομούστακος, Σουμαόρο,  Καπαρτής,  Μίλτς, Καϊμόλεν.

ΔΟΞΑ (Η.Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ασαμόα (75′ Οικονομίδης), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Κυριάκου (85′ Στυλιανού), Εμπραλίτζε (85′ Φασουλιώτης), Μέσκα (46′ Τιτζανί), Σάσι (62′ Τραϊτσέφσκι)

———————————————————————————————————————————————–

2′
Ζήτησε πέναλτι η ΠΑΕΕΚ για ανατροπή του Βαρέλα από τον Κοβάσεβιτς. Η επαναληπτική προβολή δεν δείχνει παράβαση.
12′ Κίτρινη κάρτα στον Μέσκα για επικίνδυνο παίξω πάνω στον Κούρο.
14′ Απειλεί η ΠΑΕΕΚ. Καλό σουτ του Κωμοδίκη από μακριά, η μπάλα έφυγε έξω.
19′ Απευθείας φάουλ του Εμπραλίτζε στα χέρια του Παναγιώτου.
31′ Κρατά περισσότερο την μπάλα η Δόξα. Στο 56% η κατοχή για την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους, στο 44% η κατοχή για την ΠΑΕΕΚ.
33′ Σέντρα του Εμπραλίτζε, κεφαλιά του Καραμανώλη έξω.
40′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βαρέλα, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σισκόφσκι.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου

46′
Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες με το ξεκίνημα της επανάληψης. Για την ΠΑΕΕΚ, ο Δημητρίου πέρασε στην θέση του Βαρέλλα και για την Δόξα ο Τιτζανί μπήκε στην θέση του Μέσκα.
51′ Πρώτη φάση στο β’ ημίχρονο για την ΠΑΕΕΚ. Ωραία κίνηση και σουτ του Νούνιτς, η μπάλα έφυγε έξω.
57′ ΓΚΟΛ. 0-1. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Η ΔΟΞΑ.  Εμπραλίτζε έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Σαντίκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναγιώτου.

61′ ΓΚΟΛ. 0-2. ΔΙΠΛΑΣΙΖΕΙ ΤΑ ΤΕΡΜΑΤΑ ΤΗΣ Η ΔΟΞΑ. Ωραία ασίστ του Ασαμόα ο οποίος έβγαλε μόνο τον Μπένι απέναντι στον Παναγιώτου και ο Πορτογάλος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

73′ ΓΚΟΛ. 0-3. ΤΡΙΤΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΞΑ. Ο Εμπραλίτζε ‘έφυγε πίσω από την άμυνα της ΠΑΕΕΚ μετά από ασίστ του Μπένι και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.