Σε εξέλιξη βρίσκεται επαναληπτικός ΟμόνοιαΑΕΛ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Coca Cola. Στον πρώτο αγώνα οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Τηλεοπτική μετάδοση από την Prime Tel.
LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
Έναρξη αγώνα…
7′  Καλός ο ρυθμός μέχρι στιγμής με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ.
8′
Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς. Ο Μιλιντσεάνου έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Φαμπιάνο να αποκρούει σταθερά.
14′  Σέντρα του Λοβέρα, κεφαλιά του Μάταβς, η μπάλα βρήκε στον Τεϊσέιρα και πέρασε σε κόρνερ.
15′  Λάθος του Σάντος, η μπάλα στρώθηκε στον Γιούστε, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
21′  ΣΧΟΛΙΟ: Καμία ομάδα δεν μπορεί να κυριαρχήσει. Η Ομόνοια έχει περισσότερη κατοχή και περισσότερες επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή…
23′
  Εξαιρετική ενέργεια του Λοβέρα, βρήκε τον Παπουλή, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά έξω.
32′
Λάθος του Τεϊσέιρα, η μπάλα στρώθηκε στον Παπουλή, που έκανε το πλασέ με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του αμυντικού της ΑΕΛ.
33′  Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα. Τη δέχεται ο Έουλερ για φάουλ στον Λοΐζου.
34′  Ωραίος συνδυασμός των Λοβέρα και Παπουλή, ο πρώτος έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
39′  Ο Παπουλής έστρωσε στον Μάταβς που έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον Μέγιερι να αποκρούει με γροθιές.
40′  Σέντρα του Μπασιρού, κεφαλιά του Λοΐζου, η μπάλα πέρασε έξω.
43′  Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέζιακς από διαγώνια θέση, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Ντίσκερουντ έκανε τη σέντρα στον Γιούστε που έκανε την κεφαλιά, με τον Μέγιερι να αποκρούει.
44′  Μακρινό σουτ του Λέζιακς, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μέγιερι.
45′ +1 Ο Μάταβς έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ, έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά έξω.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ:
Ισόπαλο 0-0 το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ μεταξύ Ομόνοιας και ΑΕΛ. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, οι «πράσινοι» έχουν σκορ πρόκρισης.
Στον αγώνα, η Ομόνοια ήταν κυρίαρχη στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, διάστημα κατά το οποίο βρήκε και ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ.
Είναι χαρακτηριστικό το ότι η Ομόνοια είχε εννέα τελικές προσπάθειες έναντι μόλις μια της ΑΕΛ.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν πολλά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ παράλληλα δυσκολεύονται να σταματήσουν τις επιθέσεις της Ομόνοιας.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
47′  Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ. Πρώτα ο Ντίσκερουντ και μετά ο Λοΐζου δεν μπόρεσε να βρουν δίχτυα από πλεονεκτική θέση.
57′  Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λέζιακς έκανε την παράλληλη μπαλιά στον Λοΐζου που έκανε την προβολή με την μπάλα να περνά έξω.
59′
Σέντρα του Ψάλτη, κεφαλιά του Μάταβς, απέκρουσε εύκολα ο Μέγιερι.
60′  Μακρινό σουτ του Λέζιακς, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
61′  Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Έουλερ έφυγε πίσω από την άμυνα της Ομόνοιας, έκανε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να περνά έξω.
72′  Δοκάρι για την Ομόνοια! Κόρνερ του Λοβέρα, ο Μάταβς έκανε την προβολή από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι.
76′
Σέντρα του Ριέρα, κεφαλιά του Μαρόσα από πλεονεκτική θέση, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
79′  Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ. Κόρνερ του Έουλερ, κεφαλιά του Σάντος στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Μαρόσα έκανε το πλασέ με τον Φαμπιάνο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
81′
Ατομική ενέργεια του Λοΐζου και διαγώνιο σουτ με τον Μέγιερι να αποκρούει.
82‘  Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ριέρα έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνά έξω.
85′  Φάουλ του Λέζιακς, μόνος ο Γιούστε έκανε το πλασέ με τον Μέγιερι να αποκρούει.
90′  Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις…

ΟΜΟΝΟΙΑ (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Ψάλτης (66′  Παναγιώτου), Γιούστε, Λανγκ, Λέζιακς, Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Λοΐζου, Λοβέρα (84′  Χαραλάμπους), Παπουλής (66′  Τσέποβιτς), Μάταβς (87′  Κακουλλής)
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Σέχου, Κίκο, Μποτεάκ, Σάββα, Ασημένος, Χρίστου
ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Φραντζής, Σάντος, Μαζάν, Ριστέφσκι (74′  Ριέρα), Μεντόγεβιτς (74′  Ζντραβκόφσκι), Τεϊσέιρα, Τόρες (53′  Παπαφώτης), Έουλερ, Μαρόσα, Μιλιντσεάνου (64′  Τσέποβιτς)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Μ. Αντωνίου, Σωτηρίου, Χ. Αντωνίου, Ζαχαρία, Μπαλντέ, Νικολεττίδης