Στο Final -4 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών προκρίθηκε την Παρασκευή 08 Απριλίου 2022 το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν στον επαναληπτικό προημιτελικό 2-3 από την Ε.Ν.Π. σε 120’ αλλά μετά τη νίκη 3-0 στο Παραλίμνι την περασμένη Δευτέρα προκρίθηκε. Το ΑΠΟΕΛ θα αναμένει τον αντίπαλό του στον ημιτελικό στην κλήρωση που θα γίνει το Σάββατο 09 Απριλίου 2022.
Η Ε.Ν.Π. που πέρσι έφθασε στον Τελικό, αποκλείστηκε και ταυτόχρονα έληξε η αγωνιστική χρονιά 2021- 2022.
Το ΑΠΟΕΛ σε ένα κλειστό αγώνα κέρδισε το πρώτο σετ 25-21 σε 26’ δείχνοντας να βάζει βάσεις πρόκρισης. Η Ε.Ν.Π. όμως υπό την απειλή του αποκλεισμού κατάφερε και ισοφάρισε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-17 σε 24’
Στο τρίτο σετ έγινε ωραίο παιχνίδι με την Ένωση να διατηρεί μικρή διαφορά (16-19, 20-23) για να κερδίσει 21-25 κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς το χρυσό σετ.
Στο τέταρτο σετ το  ΑΠΟΕΛ άρχισε φουριόζα και προηγήθηκε 04-00. Η Ε.Ν.Π. όμως ανασυντάχθηκε και μείωσε στο -3 10-07. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αισθητά ανεβασμένοι και προηγήθηκαν 14-09 και κέρδισαν 25-17 σε 26’ πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο Final – 4.
Στο τάϊ – μπρέικ οι δυο ομάδες έπαιξαν για το γόητρό τους αφού όλα κρίθηκαν με την Ε.Ν.Π. να επικρατεί 11-15 σε 16’ και να παίρνει τη νίκη γοήτρου.
ΤΑ ΣΕΤ: (25-21, 17-25, 21-25, 25-17, 11-15)
ΑΠΟΕΛ (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ):Στρουγκάρεβιτς, JansonsVanags, Αντωνιάδης, Dodic, Πέτρου – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Kυπριανού, Σκορδής.
E.N.Π. (TGALIMBERTI): Σαββίδης, Σιόκουρος, Μαρούλλής, Coutinho, Ιακώβου, Costa – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Γεωργίου, Καρκίδης.