Το ροζ φύλλο αγώνος πήρε η Πετρολίνα ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας της Ανόρθωσης με 94-59. MVP της αναμέτρησης ο Σωτήρης Μανολόπουλος με 23 πόντους, 6 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.
Ο Κορωνίδης πέτυχε τους πρώτους πόντους του αγώνα με το τρίποντό του στο πρώτο λεπτό (3-0), ενώ στο 3’ και στο 4’ πέτυχε άλλα 2 τρίποντα για το 11-4. Η Ανόρθωση μείωσε στο 7’ σε 16-12 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-12
Στη δεύτερη περίοδο οι βολές του Μαντοβάνη στο 12’ ανέβασαν τη διαφορά των γηπεδούχων στο +17 (29-12), με την «Κυρία» να μειώνει σε 30-20 στο 13’, με το τρίποντο του Μάλορι. Η ομάδα της Λάρνακας δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν μ το ημίχρονο να κλείνει με 51-28.
Οι «κιτρινοπράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 7 σερί πόντους και έφτασαν στο +30 (58-28). Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μανολόπουλου το σκορ διαμορφώθηκε στο 69-29 στο 27’ με σκορ της τρίτης περιόδου 78-33. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ διατηρούσε τη διαφορά της και έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, και πήρε τη νίκη με 94-49.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 51-28, 78-33, 94-49