Με γκολάρα του Έουλερ η ΑΕΛ έφυγε με διπλό από το Μακάρειο επικρατώντας 1-0 της Δόξας, σε ένα παιχνίδια που τα είχε όλα.
Ένα γκολ παν’εμορφο, ένα χαμένο πέναλτι, δύο ακυρωθέντα τέρματα και αρκετό πάθος ήταν τα στοιχεία της αναμέτρησης.
Στο 40΄ η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί αλλά ο Μέγερι… ψάρεψε τον Σάσι και απέκρουσε το πέναλτι του Φινλανδού το οποίο κέρδισε ο Καραμανώλης και το έδωσε μέσω on field review ο διαιτητής Σωτηρίου.
Στο 52΄ο Σάσι σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Εμπραλίτζε στο ξεκίνημα της φάσης.
Στο 57’ η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα με γκολάρα του Έουλερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Στο 71’ ακυρώθηκε και άλλο γκολ του Σάσι καθώς αυτή την φορά οι γραμμές του VAR έβγαλαν οφσάιντ τον Μπένι.
Το 1-0 έμεινε μέχρι και το φινάλε και η ΑΕΛ πανηγύρισε τη νίκη.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Κυριάκου (60′ Τιτζανί), Εμπραλίτζε, Μέσκα (77′ Ποντικός), Σάσι (77′ Ντρολέ)
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάιθ,Οικονομίδης, Αντάμοβιτς, Ντρολέ, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Στυλιανού, Ποντικός

AEΛ: Μέγερι, Μαζάν, Φραντζής, Τεσέιρα (46′ Ριστέφσκι), Σωτηρίου, Αντωνίου, Ζτραβκόφσκι, Τόρες (75′ Ριέρα), Παπαφώτης (46′ Έουλερ), Μαρόσα (60′ Κολιάς), Μιλιντσεάνου (46′ Τσέποβιτς)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Ντάφερβελντ, Ρέινολντς, Τσέποβιτς, Έουλερ,  Ανδρέου,Χ.Αντωνίου, Ριστέφσκι, Ζαχαρία, Νικολεττίδης.

—————————————————————————————————————————————-

4′
Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Δόξα. Ο Εμπραλίτζε εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Σαντίκ πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
7′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Λανθασμένο διώξιμο από τον Κυριάκου, έκλεψε ο Ζτραβκόφσκι ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα έξω.
14′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Εμπραλίτζε από πλεονεκτική θέση έπιασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυντικού της ΑΕΛ και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι.
15′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Μετά από κόρνερ του Εμπραλίτζε ο Σαντίκ έπιασε την κεφαλιά αλλάη μπάλα έφυγε λίγο έξω.
16′ Απαντά στις ευκαιρίες η ΑΕΛ. Ο Μαζάν έκανε την επικίνδυνη μπαλιά από αριστερά αλλά ο Μιλιντσεάνου δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να στείλει στα δίχτυα την μπάλα η οποία πέρασε παράλληλα με την εστία του Σισκόφσκι.
-Περίπου 100 φίλαθλοι παρακολουθούν την αναμέτρηση από τις κερκίδες του Μακαρείου.
28′
Κίτρινη κάρτα στον Τόρες για δυνατό φάουλ στον Κοβάσεβιτς.
29′ Κίτρινη κάρτα στον Μπένι για δυνατό φάουλ στον Τόρες.
32′ Καλή φάση για την ΑΕΛ. Ωραία κίνηση και σουτ από τον Τόρες, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
33′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μαρόσα βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα αριστερά εντός περιοχής, έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Σισκόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
34′ Ζήτησε πέναλτι η Δόξα για μαρκάρισμα του Τεσέιρα στον Σαντίκ, με την επαναληπτική προβολή να μην δείχνει παράβαση.
36′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Από καλή θέση ο Ασαμόα έπιασε το σουτ αλλά ο Μέγερι… απογειώθηκε και απέκρουσε την μπάλα σε κόρνερ.
37′ Ζήτησε πέναλτι η Δόξα για τράβηγμα του Ζτραβκόφσκι στον Καραμανώλη. Ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι αλλά από το VAR είχαν αντίθετη άποψη και του είπαν να δει ξανά την φάση. Ο Λούκας Σωτηρίου πήγε στο on field review, την είδε ξανά, άλλαξε απόφαση και υπέδειξε πέναλτι.

40′ Ο Σαντίκ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Μέγερι έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνιά και απέκρουσε την μπάλα.

Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Πέρασαν στο παιχνίδι Ριστέφσκι, Έουλερ και Τσέποβιτς αντί των Τεσέιρα, Παπαφώτη και Μιλιντσεάνου.
50′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Τόρες βρέθηκε απέναντι από τον Σισκόφσκι, έκανε το πλασέ αλλά πρόλαβε ο Κοβάσεβιτς και έβαλε το πόδι αποκρούοντας σε κόρνερ.
52′ Σκοράρει η Δόξα. Ο Σάσι πήγε για την σέντρα-σουτ από δεξιά, ο Μέγερι έκανε λανθασμένη εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Το VAR έλεγξε την φάση και ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ καθώς ήταν οριακά εκτεθειμένος ο Εμπραλίτζε στο ξεκίνημα της φάσης.

57′ ΓΚΟΛ. 0-1. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Η ΑΕΛ. Ο Έουλερ μα αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σισκόφσκι.

71′ Σκοράρε η Δόξα με τον Σάσι αλλά ακυρώθηκε το γκολ καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ ο Μπένι.