Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (-7 στα 2’54” για το τέλος), αλλά βρήκε τον τρόπο να μείνει όρθια, να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί να πάρει μια σπουδαία νίκη (92-88), μια νίκη που της δίνει το πλεονέκτημα για τη δεύτερη θέση της regular season στην EuroLeague.
Μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες στη διοργάνωση και απογοητευτικές εμφανίσεις (ειδικά στην επίθεση), η “Βασίλισσα” δικαιολόγησε το βάρος της φανέλας της μέχρι κεραίας. Από την άλλη, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να χάσουν το παιχνίδι, αφού στο τελευταίο ενάμιση λεπτό υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη.
Ο αγώνας
Η εκκίνηση της Ρεάλ Μαδρίτης δεν θύμιζε σε τίποτα όσα (άσχημα) συνέβησαν πριν από δύο βράδια στο Βελιγράδι. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και εξαιρετικά ποσοστά, οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα το προβάδισμα και έφτασαν μέχρι το +9 (25-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου, με μεγάλο όπλο τα 10/15 δίποντα και την δράση των ψηλών της.
Σταδιακά όμως, η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε τον τρόπο να ισορροπήσει την κατάσταση. Ακόμη κι αν είχε σε κακό βράδυ τον Μάλκολμ Ντιλέινι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν πολλά από παίκτες που δεν αποτελούν προτεραιότητες στην επίθεση, με τον Τρόι Ντάνιελς (3/3 τρίποντα) και τον Ντάβιντε Αλβίτι (8 πόντοι) να κάνουν τη διαφορά, μέχρι την ισοπαλία (41-41) της ανάπαυλας.
Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι. Ο Νικολό Μέλι ήταν πλέον αυτός που ηγούνταν στην επίθεση της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική δημιουργία, παρά την απουσία του Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Όταν μάλιστα ο Έντι Ταβάρες πήγε στον πάγκο για να πάρει ανάσες, οι κόκκινοι βρήκαν την ευκαιρία να σκοράρουν με διαδοχικές διεισδύσεις για τη διατήρηση του “Χ” (64-64) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Το μπρα ντε φερ συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια των τελευταίων μέτρων της κούρσας, πλην όμως με την Αρμάνι Μιλάνο να δείχνει πιο ικανή για τη νίκη. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι ηγήθηκε της προσπάθειας, όντας ο παίκτης που έκανε τη διαφορά προκειμένου το “Χ” (74-74) του 37′ να μετατραπεί σε +7 (74-81) μέσα σε ενάμιση λεπτό. Όσο κοντά κι αν ήταν στη νίκη όμως, η ιταλική ομάδα τα έκανε όλα λάθος στις επόμενες κατοχές, με αποτέλεσμα να δεχθεί επτά αναπάντητους πόντους και να προκύψει νέα ισοπαλία (81-81), η οποία οδήγησε το παιχνίδι σε παράταση.
Από την στιγμή που η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε όρθια και είχε δεύτερη ευκαιρία για τη νίκη, ο Σέρχιο Γιουλ πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Έβαλε επτά πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο, κέρδισε το επιθετικό φάουλ από τον Μάλκολμ Ντιλέινι στα 9.8” και οδήγησε την ισπανική ομάδα σε νίκη – βάλσαμο, που της δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στη regular season.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς – Βίλιους – Μπισάνγκ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 41-41, 64-64, 81-81κ.α., 92-88α’ παρ.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 12 (5/8 δίποντα, 2/2βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ερτέλ 8 (2), Ρούντι 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αμπάλδε 3 (1/5 σουτ), Χάνγκα 2, Ντεκ 15 (6/6 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Πουαριέ 4 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 6 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιουλ 20 (5/7 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/1 βολή), Γιαμπουσέλε 16 (4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Τόμπκινς 4.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 18 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκραντ 5 (1), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι 2, Χολ 21 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Ντιλέινι 8 (3/14 σουτ, 2/6 βολές, 6 ασίστ), Μήτογλου 6 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπαλντάσο, Ντάνιελς 10 (3/4 τρίποντα), Αλβίτι 8 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).
Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 26/43 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 24/49 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 16/24 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τη Ρεάλ Μαδρίτης ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με τη Βιλερμπάν (17/3, 21:45), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο γυρίζει στο Mediolanum Forum για να παίξει με την Μπάγερν Μονάχου (18/3, 21:30).