Καλύτερο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο νέος προπονητής του Εθνικού. Η ομάδα της Άχνας με τον Νταβίντ Μπάντια για πρώτη φορά στον πάγκο πανηγύρισε μεγάλο διπλό στο Μακάρειο επί της ΠΑΕΕΚ με 2-0 και την πλησίασε στους τρεις βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και πανηγύρισαν μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη που τους βάζει ξανά γερά στο κόλπο της παραμονής.
Στο 25′ ο Ντόλεζαλ άνοιξε το σκορ, ενώ το τελικό 2-0 το διαμόρφωσε ο Φλοριάν Τολμές στο 88ο λεπτό.

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): Πρόσεκ, Μασέδο, Έσελινγκ, Ντίας (82′ Γιάνσεν), Σουμαόρο (46′ Ορ), Δημητρίου, Νάντο (65′ Καπαρτής), Χαραλάμπους (46′ Αριστοτέλους), Ενόχ, Μπάμπιτς, Κούρος.
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Τίμερμανς, Φραγκέσκου.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ντ.Μπάντια): Χριστοδούλου, Πηλέας, Μ.Ηλία, Καρασάουσκς (70 Κυπριανού), Ντόλεζαλ (70′ Ζάκπα), Αράζ (55′ Φλοριάν), Κουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Φόλμπρεχτ, Ταράσοβς , Χολ (63′ Περατικός)
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Καβαλεούσκι, Κ.Ηλίας, Ασούμπρε, Ζάκπα, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού

ΣΚΟΡΕΡ: 25′ Ντόλεζαλ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ενόχ (3η), Νάντο, Μασέδο, Καπαρτής, Αριστοτέλους (3η)/Γκόρουπετς, Ταράσοβς (3η), Καρασάουσκς

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
15′ Παιχνίδι κέντρου περισσότερο χωρίς φάση μπροστά από τις δύο εστίες.
17′ Τεράστια ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Μετά από λάθος του Φόλμπρεχτ, ο Ενόχ βρέθηκε απέναντι από τον Χριστοδούλου αλλά το πλασέ το απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Εθνικού.
-Ελάχιστος ο κόσμος στο Μακάρειο. Περίπου 150 φίλοι των δύο ομάδων βρίσκονται στις κερκίδες.
25′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Εθνικός. Ο Αράζ κινήθηκε ωραία από δεξιά, κατάφερε να κάνει την συρτή μπαλιά και ο Ντόλεζαλ από κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρόσεκ.

31′ Απειλεί εκ νέου ο Εθνικός. Από καλή θέση ο Φόλμπρεχτ έπιασε το σουτ αλλά ήταν σε ετοιμότητα ο Πρόσεκ και μάζεψε την μπάλα.
36′ Συνεχώς όρθιος ο νέος προπονητής του Εθνικού Νταβίντ Μπάντια που θέλει να είναι επιτυχημένο το ντεμπούτο του στον πάγκο.
41′ Απειλεί η ΠΑΕΕΚ. Ο Μπάμπιτς έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του Χριστοδούλου.
42′ Ανάποδο του Μπάμπιτς στα χέρια του Χριστοδούλου.
43′ Κίτρινη κάρτα στον Ενόχ που συμπληρώνει απαγορευτικό αριθμό και θα χάσει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ΠΑΕΕΚ.
45′ Κίτρινη κάρτα στον Μάρκο Χαραλάμπους για φάουλ στον Κουντόμπιακ
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΜΟΥ
46′
Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Πέρασαν εκτός Χαραλάμπους και Σουμαόρο και πέρασαν στο παιχνίδι Αριστεοτέλους και Ορ.
48′ Ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Από κοντά ο Μπάμπιτς δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
52′ Κίτρινη κάρτα στον Γκόρουπετς.
54′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Ενόχ έκανε την σέντρα, ο Μπάμπιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.
55′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Στην θέση του Αράζ πέρασε ο Φλοριάν.
62′ Καλό σουτ του Αριστοτέλοςυ έξω.
63′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Χολ δεν μπορούσε να συνεχίσει και πέρασε ο Περατικός στην θέση του.
70′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Πέρασαν εκτός οι Καρασάουσκς και Ντόλεζαλ, και πέρασαν στην θέση τους οι Κυπριανού και Ζάκπα.
82′ Αλλαγή για την ΠΑΕΚ. Στην θέση του Ντίας πέρασε ο Γιάνσεν.
88′ ΓΚΟΛ. 0-2. Προβάδισμα δύο γκολ για τον Εθνικό. Ο Ζάκπα έστρωσε με το κεφάλι στον Φλοριάν ο οποίος έπιασε ένα ξερό συρτό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρόσεκ.