Σπουδαία νίκη για την Δόξα, η πρώτη της μετά τις 12 Σεπτεμβρίου όταν είχε επικρατήσει με 2-0 της Ανόρθωσης! Η ομάδα του Κώστα Σακκά επικράτησε της ΠΑΕΕΚ με 2-1, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα που της δίνει το δικαίωμα να ατενίζει τη συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία.
Το παιχνίδι δεν είχε πάρα πολλές φάσεις, αλλά κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Η Δόξα άνοιξε το σκορ στο 18’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ, με την ΠΑΕΕΚ να απαντάει με τον ίδιο τρόπο πέντε λεπτά αργότερα, με τον Μπάμπιτς να είναι επίσης εύστοχος από την άσπρη βούλα.
Τη λύση για τη Δόξα έδωσε ο Τιντζιανί, ο οποίος δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι ως αλλαγή, με δυνατό πλασέ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας στην ομάδα του μια νίκη… χρυσάφι! Η ΠΑΕΕΚ πάλεψε στο τέλος για την ισοφάριση, ωστόσο η προσπάθειά της δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα για να μπορέσει να πάρει κέρδος από την αναμέτρηση.

LIVE Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
5’ Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι για την ΠΑΕΕΚ. Ο Σουμαόρο έκανε το σουτ στο ύψος της περιοχής, έξω.
8’ Καλό σουτ από τον Δημητρίου, η μπάλα έξω.
16’ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΞΑ. Υπόδειξη του Νικόλα Νεοκλέους για χέρι του Μασέδο.
18′ 0-1: Ο Σαντίκ ευστοχεί από την άσπρη βούλα και δίνει το προβάδισμα στη Δόξα.
21’ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΕΕΚ. Ο Νεοκλέους υπέδειξε παράβαση για κράτημα του Λαφράνς στον Έσελινγκ. Κίτρινη στον παίκτη της Δόξας.
23′ 1-1: Ο Μπάμπιτς, παρά την προσπάθεια του Σισκόφσκι, καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει.
44’ Ευκαιρία μετά από αρκετή ώρα. Ο Μπάμπιτς έκανε το σουτ εντός περιοχής, απομάκρυνε με το πόδι ο Σισκόφσκι!
ΣΧΟΛΙΟ: Ποιοτικά δεν ήταν καλό το πρώτο ημίχρονο. Ελάχιστες ήταν οι καλές στιγμές, αν εξαιρέσουμε τα δύο πέναλτι. Δύο φάσεις έβγαλε η ΠΑΕΕΚ στην αρχή το αγώνα και μία στο τέλος, δεν απείλησε καθόλου η Δόξα.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-2 (3-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-1
ΚΑΤΟΧΗ: 46-53%

Έναρξη β’ ημιχρόνου
** Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν όπως άρχισαν τον αγώνα.
51’ Σουτ από τον Χαραλάμπους, πάνω από την εστία του Σισκόφσκι.
53’ Σουτ από τον Αντάμοβιτς, αρκετά άστοχο.
59’ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Οι Τραϊτσέφσκι και Τιντζιανί παίρνουν τη θέση των Αντάμοβιτς και Οικονομίδη.
61’ 1-2: Ο Τιντζιανί, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο, με πλασέ εντός περιοχής δίνει το προβάδισμα στη Δόξα!
70’ Πρώτη αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Καπαρτής παίρνει τη θέση του Χαραλάμπους.
78’ Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Κομωδίκης και Τίμερμανς αντί των Νάντο και Σουμαόρο.
79’ Κίτρινη κάρτα στον Σάσι για φάουλ στον Καπαρτή.
81’ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Ο Καραμανώλης αντί του τραυματία Μέσκα και ο Καλλής στη θέση του Σάσι.
82’ Σουτ από τον Τίμερμανς, κόρνερ.
88’ Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Εκτός ο Μασέδο, μέσα ο Ορ.
89’ Καλό σουτ από τον Ενόχ, έξω!
89’ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Χριστοφή αντί του Μπαλντέ.
90’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Σουτ από τον Ορ, σωτήρια απόκρουση του Σισκόφσκι!

ΠΑΕΕΚ:
Πρόσεκ, Μασέδο (88′ Ορ), Έσελινγκ, Ντίας, Σουμαόρο (78′ Κομωδίκης), Δημητρίου, Νάντο (78′ Τίμερμανς), Χαραλάμπους (70′ Καπαρτής), Ενόχ, Μπάμπιτς, Κούρος.
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Mαυρομούστακος, Ορ, Αριστοτέλους, Κωμοδίκης, Α. Νεοφύτου, Καπαρτής, Γιάνσεν, Τίμερμανς, Τσόσιτς, Αντρις Νεοφύτου.
ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Λαφράνς, Στυλιανού, Μέσκα (81′ Καραμανώλης), Οικονομίδης (59′ Τραϊτσέφσκι), Αντάμοβιτς  (59′ Τιντζιανί), Ασαμόα, Μπαλντέ (89′ Χριστοφή), Σάσι (81′ Καλλής), Σαντίκ.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μπένι Ολιβέιρα, Τιντζιανί, Κ. Ολιβέιρα, Κοβάσεβιτς, Χριστοφή, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Βασιλείου, Καραμανώλης, Καλλής.

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Η ΠΑΕΕΚ προέρχεται από την ήττα στο Τσίρειο στάδιο από τον Απόλλωνα με 3-1, ενώ η Δόξα προέρχεται από το ισόπαλο 0-0 με την ΑΕΛ στο Μακάρειο.
** Οι δύο ομάδες έχουν πέντε ποδοσφαιριστές στο όριο καρτών. Από την ΠΑΕΕΚ είναι οι Σουμαόρο, Μπάμπιτς, Ενόχ, Φραγκέσκου και Νεοφύτου (2), από την Δόξα οι Σαντίκ, Μπαλντέ, Στυλιανού, Καραμανώλης και Μέσκα (2).