Μεγάλη νίκη μέσα στην Πολωνία πέτυχε η Ουγγαρία στο φινάλε των προκριματικών του Μουντιάλ αλλά έμεινε στην 4η θέση.
Ο Άνταμ Λανγκ της Ομόνοιας έπαιξε σε ολόκληρο το 90λεπτο στη νίκη της ομάδας του.
Οι Ούγγροι προηγήθηκαν στο 36’ με τον Σάφερ, ενώ στο 61’ ο Σφιντέρσκι ισοφάρισε. Τη νίκη στους φιλοξενούμενους χάρισε ο Γκάζντακ με το γκολ του στο 80ο λεπτό με πέναλτι.
ΤΟ ΜΑΤΣ:
Στο 35ο λεπτό η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, με τον Ντιμπούζ να λέει όχι σε πλασέ του Μόντερ, ενώ στο 37’ ο Σέφερ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Μαγυάρους.
Η Πολώνια πίεσε στην επανάληψη και στο 61ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Σβιντέρσκι έκανε το 1-1 με κεφαλιά. Ωστόσο στο 80ο λεπτό ο Γκάζνταγκ με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 1-2.
ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Κεντζιορά, Νταβίντοβιτς, Μπεντνάρεκ, Πουχάζ (, Κας (46’ Γιόζβιακ), Κλιχ, Λινέτι (65’ Φρανκόβσκι), Μόντερ (46’ Ζιελίνσκι), Πιόντεκ (65’ Μίλικ), Σβιντέρσκι.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντιμπούζ, Α.Σάλαι, Λανγκ, Φιόλα, Νέγκο, Σέφερ, Νάγκι (90’ Βέτσεϊ), Α.Νάγκι, Βάργκα (58’ Γκάζνταγκ), Σεν (72’ Κις), Αντ.Σάλαι (89’ Χαν)