Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες του φετινές εμφανίσεις, ο Απόλλωνας πέρασε νικηφόρα από το ΓΣΠ, καθώς επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ αποδίδοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο και δημιουργώντας διψήφιο αριθμό τελικών προς την εστία του Μολ, ήταν κατά κράτος καλύτερος από τους γηπεδούχους.
Ο Νταμπό έχασε αρκετές ευκαιρίες, όμως ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 53’ και ο Γιάνγκα στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 63’ ο Πίττας σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μολ. Πλέον οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού ανεβαίνουν στους 18 βαθμούς, δύο πίσω από την ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό να μένει στους 11.

Ολυμπιακός (Γ. Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια (67′ Γκουστάβο), Μποβέδα, Σάλι (77′ Χαραλάμπους), Γουίλσον, Μάντζης (77′ Ευτυχίδης), Σαρφό, Πεχλιβάνης (55′ Μανρίκε), Ντιανέ, Νάνι (67′ Κα), Κυριάκου
Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη,  Χριστοδούλου, Πηλαβάς, Καραγιάννης, Κονφέ

Απόλλων (Α. Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (88′ Μαλεκκίδης), Κολ, Χάμπος (71′ Σπόλιαριτς), Ζράντι, Αλμπάνης (71′ Ίλιεφ), Πίττας (88′ Στορ), Νταμπό (78′ Γιάνγκα)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Γουέλινγκτον, Β. Γιοβάνοβιτς, Ψύχας, Παπουνασβίλι, Τζουμ

Έναρξη του αγώνα στο ΓΣΠ.
1′
Σουτ του Πίττα, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ.
15′ Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, με το σουτ του Ζράντι να διώχνει με τα πόδια ο Μολ.
18′ Τεράστια επέμβαση του Μολ! Ο Νταμπό γύρισε με το κεφάλι στον Ζράντι που έκανε με τη μία το σουτ, όμως ο Ελβετός εξ’ επαφής έδιωξε σε κόρνερ.
24′
Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα με μακρινό σουτ του Αλμπάνη, η μπάλα στα χέρια του Μολ.
29′ Κίτρινη κάρτα στον Σαμπίνια.
33′ Σουτ του Κυριάκου η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.
36′ Κίτρινη στον Πίττα.
41′ Κάθετη πάσα του Πεχλιβάνη στον Γουίλσον, θα τον σταματήσει εντυπωσιακά ο Γιοβάνοβιτς που βγήκε έγκαιρα και του έκλεισε το οπτικό πεδίο.
45′ Λάθος έξοδος του Γιοβάνοβιτς, έπιασε την κεφαλιά ο Γουίλσον με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΓΣΠ
Έναρξη στο β’ ημίχρονο.
46′
Σέντρα του Μαυρία από τα δεξιά, έπιασε την κεφαλιά ο Νταμπό με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία.
49′ Κάθετη πάσα του Κυριάκου στον Κολ που έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
50′ Μελέ στην περιοχή του Ολυμπιακού, η μπάλα έφτασε στον Αλμπάνη που έκανε το πλασέ απέναντι στον Μολ, έδιωξε ξανά ο Ελβετός.
52′ Ο Γουίλσον δεν μπορεί να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς από πλεονεκτική θέση.
53′ ΓΚΟΛ 0-1: Ανοίγει το σκορ ο Νταμπό με κοντινό πλασέ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια.
55′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Αντί του Πεχλιβάνη ο Μανρίκε.
63′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα. Δυνατό σουτ του Πίττα, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μολ.
67′
Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Σαμπίνια και Νάνι έξω, Γκουστάβο και Κα στη θέση τους.
70′ Ζράντι και Νταμπό συνδυάστηκαν εξαιρετικά με τον δεύτερο να κάνει το σουτ, με τη μπάλα να περνάει έξω.
71′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ντανίλο Σπόλιαριτς και Ίλιεφ αντί των Κυριάκου και Αλμπάνη.
77′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Χαραλάμπους και Ευτυχίδης αντί των Σάλι και Μάντζη.
80′ Κίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους.
83′ Κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνοβιτς.
85′ ΓΚΟΛ 0-2: Ο Πίττας δίνει έτοιμο γκολ στον Γιάνγκα που με πλασέ, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μολ.
88′
Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Ο Στορ στη θέση του Πίττα και ο Μαλεκκίδης αντί του Χαμάς.
90′ Κεφαλιά του Γουίλσον, η μπάλα πάνω από την εστία του Γιοβάνοβιτς.